Сумська область, Путивльський район

1. Бруски,
  2. Бувалине,
  3. Гірки

Бунякине - село, центр старостинського округу.

Бунякине вперше згадується у переписній книзі путивльських і рильських земель Помісного приказу 1646 р. Прізвище ж перших поселенців походить від половецького хана Боняка.

Зліва від села пролягає древній Свинячий шлях, який поєднував Путивль, Севськ і Рильськ. Ним кур'єри возили пошту від путивльського воєводи у Москву. Сюди також підходив старовинний татарський Муравський шлях, про що свідчить назва урочища Муравій Яр. За цими дорогами пильно слідкували діти боярські. Назви урочищ Стрелеччина, Козацьке та Караулове нагадують про воєнний стан XVII століття.

Найбільш яскравою археологічною культурою епохи бронзи у краї є марьянівська - яка отримала свою назву від древнього поселення біля починку Марьянівка (ввійшла до складу села Бунякине). Вона охоплює усе лівобережне Полісся України і північну частину лівобережного лісостепу, а на сході виходить за межі України, сягаючи Дону і Волги.

Поселення епохи бронзи у селі Марьянівка знаходиться на схилі неширокої дюнної гряди, яка трохи здіймалась над поймою Сейму. Археологічні розкопки проводив тут у 1929 році вчений М.Я. Рудинський.

У XVII столітті тут стояла сторожа (прикордонна застава) під назвою "Бунякин Перевіз" на ріці Семі від Путивля 30 верстов…

Бунякине стало селом з 1915 року, коли до двоповерхової школи з кузнею, теслярською і слюсарною майстернями було прибудовано Миколаївську церкву з дзвіницею за гроші, передані у спадок землякам гвардії підполковником М.А. Бунякіним, який вмер у м. Переяславлі 4 березня 1904 року. Напередодні революції "капітал Бунякіна" налічував 111987 рублів 18 копійок.

Престольним святом у с. Бунякине вважається Собор Архістратига Михайла, який припадає на 21 листопада.
30 березня 1930 року 49 найбільш заможних бунякинських та марьянівських дворів об'єднались у артіль "Красный луч", який очолив Миколай Олексійович Фонталін.

На фронтах Великої Вітчизняної війни загинули 138 жителів сел Бунякинської сільради, 120 - пропали без вісті, а також не дожили до Перемоги 67 партизанів і підпільників. Загинули смертю хоробрих юні партизани-розвідники Вася Мирошников і Льоня Чечоткін. З мешканців сільради була сформована 9 (Бунякинська) рота, яка згодом переросла у перший полк, яким командував Герой Радянського Союзу Давид Ілліч Бакрадзе.

19 серпня 1950 року колгоспи Бунякинської сільради об'єднались у колгосп "Социалистический труд".

У 1950-1952 рр. було збудовано Бунякинський пінькозавод і робоче селище Домики біля мальовничого урочища Сосна.

Уродженцями села є письменник Олександр Лєпьошкін і професор Московської школи міліції полковник Анатолій Богданов.
На території сільради працювали колгосп "Соцтруд", Бунякинський пенькозавод і Бунякинське відділення Конотопського лісгоспу.

На території Бунякинської сільради було чотири школи, побудовані і відкриті на початку XX століття.

Гірки - село, що входить до складу Бунякинського старостинського округу.

Поселення знаходяться на крутому, місцями до 30 метрів, крейдяному березі річки Сейм, на кордоні України з Росією. Через село ходить російський потяг сполученням "Льгов - Лікоть" через станції Ворожба, Тьоткіно.

Вперше село Гірки згадується у 1680 році у грамоті царя Феодора Олексійовича путивльському поміщику Івану Богдановичу Шечкову, що він "за многую службу и войны с Салтаном Турским и Ханом Крымским" наділяється помістям у вотчину "в Путивльском уезде в Колодежной волости за рекой за Семью в селе Корыже в деревне Любимовке, что было Дикое поле". Село раніше називалось Шечковими Горами.

Основним промислом мешканців Горок було видобування крейди і випалювання вапна. Крейду баржами переправляли Сеймом до Тьоткіна на цукровий завод дворянина Михайла Івановича Терещенка

"Шечковъ разъездъ", як бачимо із звіту з експлуатації за 1898 рік Товариства Московсько-Києво-Воронежзької залізниці, почав функціонувати з 1895 року. Того року по цьому роз'їзду було перевезено 39 пасажирів. У 1898 р. - 622 пасажира, у 1897 р. - 582, а у 1898 р. - 4524 пасажира. 1 березня 1912 року на станції Шечково встановлено прийом і видачу поштових відправлень усіх видів.
У дореволюційний час село Горки жило двома общинами: Шаївка і Хуторець. Тутешні землі та луки належали відставному штабс-ротмістру Олександру Васильовичу Аксьонову, син якого Іван Олександрович Аксьонов (1884-1936) прославився як поет-футурист. Разом з земляком Давидом Бурлюком, вихідцем Лебединського повіту, він часто брав участь у диспутах. У Парижі зустрічався з художником Пабло Пікассо. Був шафером на весіллі Ганни Ахматової і Миколи Гумільова. У 1924 році очолював Всеросійський з'їзд поетів.

У радянські часи у Горках організували артіль "Свєклосєв". Вирощували цукровий буряк.

Колгосп "Соцгорняк" було створено у 1930 році. У 1932-1933 роках під час голоду тут було організовано випічку хліба, відкрито їдальню, де робітники отримували хліб і приварок, а на трудодні давали мед із колгоспної пасіки.

Були у Горках і стаханівці - майстер вапняної печі Дмитро Іванович Лихих і бійщик крейди у кар'єрі Тимофій Іонович Грамотін. На зльоті передовиків виробництва у м. Києві їм були вручені цінні подарунки - патефони і набори платівок з записами популярних пісень.

За підтримки першого секретаря Путивльського райкому партії Івана Костянтиновича Катрича було заплановано збудувати у Горках завод з виробництва силікатної цегли, розроблено відповідний проект. але потім кошти відправили на розвиток цілинних і залежних земель у Казахстані.

Були у Горках до Великої Вітчизняної війни дві вапняні печі, крейдотерний завод, гончарне виробництво (випалювали горщики) і невеличка цегельня.

Мальовничий краєвид навколо Горок уподобали для проведення своїх пленерів сумські художники. У 2004 році у Горках відбувся Міжнародний фестиваль мистецтв "Золоте латаття". Сейм тут повноводний, бо неподалік зроблено греблю, - прекрасне місце для відпочинку і розвитку "зеленого" туризму.