Путивльський район Сумської області

Червоноозерський старостинський округ

Дата: 05.02.2019 11:54

До складу старостинського округу входять села:

1. Жари,
  2. Козлівка,
  3. Чаплищі

Червоне Озеро - село, центр Червоноозерського старостинського округу.

Село Червоне Озеро розташоване навколо мальовничого озера Червоне. Село відоме з XVIII ст. Протягом існування назва села змінювалася. Давня назва села - Святе Озеро. За переказами на місці озера колись стояла дерев'яна церква, яка з невідомих причин пішла під землю, а на її місці з'явилося озеро, яке і назвали Святим. Звідси і пішла назва села - Святе Озеро. За Радянських часів назву села змінили на Червоне Озеро.

Мешканці села завжди займалися сільським господарством. Промислових підприємств на території села не було.

В період голодомору 1932-1933 років та 1947 року мешканців сіл врятувала від голоду риба, яку ловили в річці та болотах, дикий часник та щавель, яки росли на луках; ягоди та гриби, які збирали в лісі.

Багато мешканців сіл від початку і до кінця війни були на полі бою.

158 земляків не повернулось з фронту. В селі Червоне Озеро загиблим землякам встановлено меморіал. На даний час на території сільської ради проживає два інваліди війни та один учасник бойових дій.

Більше 30 років керував колгоспом "Путь Леніна" Лістратенко Олександр Гаврилович. За його керівництва в селі були збудовані школа, будинок культури, дитячий садок, адмінбудинок, фельдшерський пункт та 20 житлових будинків, в яких поселилися молоді сім'ї колгоспників, вчителів та медпрацівників.

Свого часу колгосп було ліквідовано і створено два сільгосппідприємства "Ліва" та "Агросвіт". Землі розпайовані між членами колгоспу. Сільгосппідприємств на території сільської ради наразі не існує.

Жари - село, що входить до складу Червоноозерського старостинського округу.

Мешканка села Літвінова Зоя Володимирівна за сумлінну працю в колгоспі була нагороджена Орденом Леніна, а Вєнєдіктова Валентина Фотіївна - Орденом Дружби Народів.

Козлівка - село, що входить до складу Червоноозерського старостинського округу.

Поблизу села виявлено поселення бронзового віку.

В селі знаходилась конспіративна квартира народовольців. До села приїздила відома революціонерка Софія Перовська.

Чаплищі - село, що входить до складу Червоноозерського старостинського округу.

На південному заході села знайдено поселення бронзового, раннього залізного віку, розвинутого і пізнього середньовіччя, а на півдні села - курган і могильник.

Протягом всього існування села його назва залишалася незмінною.

За переказом назва села походить від назви птиці - чапля, яких було безліч в долині р. Сейм.

До недавнього часу в селі залишалося 3 панськи маєтки. Два з них використовувались під школу, а в третьому розташовувалася сільська рада, в пізніше - фельдшерсько-акушерський пункт. На даний момент ці будівлі не збереглися.

В селі існувала церква, яка була зруйнована за радянських часів, а її місці збудовано клуб.

Мешканці села працювали в колгоспі, на полях і фермах. Мешканка села Гладунова Катерина Іванівна, яка довгий час працювала ланковою в колгоспі, нагороджена Орденом Дружби народів.

На даний час підприємств на території села не має, землі розпайовані.