16 днів проти насильства
Щорічно в Україні з 25 листопада до 10 грудня включно проводиться Всеукраїнська акція «16 днів проти насильства». Мета акції – привернення уваги суспільства до проблем подолання насильства у сім’ї, жорстокого поводження з дітьми, протидії торгівлі людьми та захисту прав жінок.
Особливо гостро на сьогодні в нашому суспільстві стоїть проблема насильства над дітьми. І якщо про фізичне насильство в родині, навчальному закладі інформації більш – менш достатньо, то проблема насильства онлайн, щодо дітей є майже невідомою.
Зважаючи на те, що 2020 рік вніс корективи в наше життя – діти в силу певних обставин почали все більше проводити часу в онлайн. Інтернет надає дітям безліч можливостей, але таку ж безліч можливостей він надає і злочинцям.
Які ж загрози можуть чекати на дитину онлайн?
Кібербулінг – це цькування із застосуванням цифрових технологій. Кібербулінг може відбуватися в соціальних мережах, платформах обміну повідомленнями (месенджерах), ігрових платформах і мобільних телефонах, зокрема через:
поширення брехні чи розміщення фотографій, які компрометують когось у соціальних мережах;
повідомлення чи погрози, які ображають когось або можуть завдати комусь шкоди.
Секстинг – це надсилання інтимних фото чи відео з використанням сучасних засобів зв’язку. Діти можуть надсилати такі матеріали як знайомим, так і не знайомим їм у реальному житті людям. Матеріали подібних переписок можуть бути оприлюднені, що часто призводить до кібербулінгу та цькувань дитини у школі.
Кібергрумінг — це процес комунікації із дитиною в Інтернеті, під час якого злочинці налагоджують довірливі стосунки з дитиною з метою сексуального насильства над нею у реальному житті чи онлайн. Вони можуть змушувати дітей виконувати певні сексуальні дії перед камерою. Злочинці свідомо будують своє спілкування з дитиною так, аби викликати в неї теплі почуття та довіру, показати, що вона цінна та унікальна. Вони можуть прикидатися однолітками дитини, пропонувати роботу моделлю, дарувати подарунки тощо.
Сексторшен – налагодження довірливих стосунків із дитиною в Інтернеті з метою отримання приватних матеріалів, шантажування та вимагання додаткових матеріалів або грошей.
Що робити батькам, щоб спілкування дітей було безпечним? Ось декілька порад спеціалістів:
- налагодити довірливі стосунки та більше часу проводити разом;
- роз’яснити дитині можливі ризики, домовитись про заборону надсилання своїх інтимних фото;
- пояснити дитині, що в мережі люди не завжди ті, за кого себе видають;
- роз’яснити, що все, що потрапило в онлайн – простір, уже ніколи не буде таємницею.
Світ змінився і дуже часто ми - батьки, суспільство та держава не встигаємо за цими змінами. Але ж від нас залежить чи Інтернет буде місцем смертельних загроз і пасток чи дивовижних можливостей для дітей.