КОРИСТУВАННЯ ЗЕМЛЕЮ БЕЗ ДОГОВОРУ ОРЕНДИ: РИЗИКИ ДЛЯ ОРЕНДАРІВ ТА ЗЕМЛЕВЛАСНИКІВ

Дата: 01.03.2021 16:14

Фото без описуКОРИСТУВАННЯ ЗЕМЛЕЮ БЕЗ ДОГОВОРУ ОРЕНДИ: РИЗИКИ ДЛЯ ОРЕНДАРІВ ТА ЗЕМЛЕВЛАСНИКІВ

Як ми писали в одній з нещодавніх публікацій, державна реєстрація договору оренди – має вирішальне значення для чинності угоди між сторонами. Проте трапляються непоодинокі випадки користування земельною ділянкою без договору.

При цьому варто зазначити, що згідно зі статтею 206 ЗКУ, використання земель є платним. Об'єктом плати є земельна ділянка. А у Податковому кодексі (п. 288.1. ст. 288) сказано, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди щодо цієї ділянки.

Таким чином, якщо договору немає, то:

1) орендар не має права на користування землею та підстав сплачувати орендну плату;

2) орендодавець не має права отримувати орендну плату або вимагати її сплати.

Також щодо таких ділянок не сплачується єдиний податок. Виходить, що користувач такої ділянки незаконно зберігає у себе кошти, які має платити за користування.

Крім того, користування земельної ділянкою без договору оренди підвищує ризик рейдерства.

Проте найбільш значущий ризик відсутності договору оренди – у разі, якщо одна зі сторін порушить домовленості, то захистити свої права буде практично неможливо.