ОРЕНДА ЗЕМЛІ: ХТО МАЄ ДБАТИ ПРО ЯКІСТЬ ҐРУНТУ?

Дата: 26.02.2021 16:16

Фото без описуОРЕНДА ЗЕМЛІ: ХТО МАЄ ДБАТИ ПРО ЯКІСТЬ ҐРУНТУ?

Побутує думка, що після підписання договору оренди уся відповідальність за землю, в тому числі щодо якості ґрунту, покладається на орендаря, а в договорах оренди при цьому відсутні умови та вимоги щодо цих показників.

Однак, насправді, за законом, і власник, і орендар зобов’язані:

• для ведення господарської діяльність використовувати способи, які не мають шкідливого впливу на стан земель та родючість ґрунтів;

• дбати про підвищення родючості ґрунтів та зберігати інші корисні властивості землі;

• проводити заходи для зменшення негативного впливу на ґрунти, запобігання безповоротній втраті гумусу, поживних елементів тощо;

• дотримуватися нормативів при здійсненні протиерозійних, агротехнічних, агрохімічних, меліоративних та інших заходів, що стосуються охорони земель, збереження та підвищення родючості ґрунтів;

• проводити заходи щодо охорони родючості ґрунтів, передбачені ЗУ «Про охорону земель» та іншими нормативними документами.

При цьому заборонено використовувати земельні ділянки способами, в результаті яких погіршується їх якість.

Звернемо увагу, що пунктом 3.5. Порядку ведення агрохімічного паспорта поля, земельної ділянки, затвердженого наказом Мінагрополітики від 11.10.2011 № 536 визначено, що наявність агрохімічного паспорта поля, земельної ділянки є обов'язковою при передачі земельних ділянок у власність, користування, наданні дозволу на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельної ділянки, консервації та рекультивації земель і в інших випадках, передбачених законодавством.

Крім того, в липні 2020 року Кабмін вніс зміни до Типового договору оренди землі. Постановою № 650 затверджено такі нові виноски до Типового договору:

• у разі оренди земельної ділянки/ділянок сільгосппризначення державної та/або комунальної власності у п. 7 «Інші особливості об’єкта оренди, які можуть вплинути на орендні відносини» договору зазначаються дані агрохімічного паспорта земельної ділянки/ділянок;

• у разі оренди земельної ділянки с/г призначення приватної власності рекомендується у п. 7 «Інші особливості об’єкта оренди, які можуть вплинути на орендні відносини» договору зазначати дані агрохімічного паспорта земельної ділянки;

• у разі передачі в оренду земельної ділянки с/г призначення державної та/або комунальної власності включається право орендодавця вимагати відповідно до законодавства від орендаря збереження родючості ґрунтів шляхом проведення не рідше ніж 1 раз на 3 роки перевірки стану орендованої земельної ділянки (ділянок) щодо відповідності показникам агрохімічного паспорта земельної ділянки;

• у разі передачі в оренду земельної ділянки с/г призначення може включатися вимога щодо дотримання орендарем екологічної безпеки землекористування та збереження родючості ґрунтів, додержання державних стандартів, норм і правил відповідно до ст. 24 ЗУ «Про оренду землі» та припинення договору оренди землі шляхом його розірвання відповідно до вимог ст. 32 згаданого закону у разі недотримання такої вимоги (погіршення якості ґрунтового покриву та інших корисних властивостей орендованої земельної ділянки/ділянок або приведення її (їх) у непридатний для використання за цільовим призначенням стан.

Таким чином, насамперед землевласники мають бути зацікавлені у збереженні якісних властивостей ґрунту своїх земділянок, які здають в оренду, та прописувати в умовах договору необхідність проведення обов’язкової агрохімпаспортизації у визначені терміни.