Теорія краба
Один чоловік, прогулюючись уздовж пляжу, побачив рибалку, поряд з яким знаходилося відро з крабами, призначене для приманки. Підійшовши ближче, він звернув увагу на те, що у відрі не було кришки, а всередині ворушилися живі краби.
- Чому ти не закриєш своє відро кришкою, адже краби можуть втекти?, - запитав він.
- Ти не розумієш, - відповів рибалка, - якби у відрі знаходився один краб, то він легко і швидко міг би вибратися. Однак, коли у відрі багато крабів і один намагається з відра вибратися, інші краби чіпляються за нього і тягнуть назад.
Люди-краби – хто це?
В деяких життєвих ситуаціях є люди, які активно живуть за принципом “ні собі, ні людям”, не вірять у ваші можливості та ведуть себе як краби у відрі. Це і є люди-краби.
Людьми-крабами можуть бути батьки, чоловік, жінка, кращі друзі, колеги – всі ті, хто вселяє сумніви в цінність наших особистих досягнень та намірів.
Коли ми намагаємось кинути пити або палити, чи схуднути, чи хочемо отримати другу освіту чи підвищити кваліфікацію, чи збираємось у мандрівку, завжди знайдуться ті “друзі”, які скажуть “все одно не вийде”, “навіщо це тобі” і робитимуть все, щоб спокусити чи відмовити. Це і є “Теорія краба” в дії. Ще один чудовий приклад, знайомий усім, коли власні батьки кажуть, що ти нерозумний чи невдаха, нездара, нічого путнього не вийде.
Здавалося б, кому підтримувати, якщо не друзям чи близьким. Чому ж вони роблять навпаки?
Найчастіше вони роблять це не тому, що бажають вам зла, чи заздрять або хочуть зіпсувати життя. Адже поки ви їсте з ними шкідливу їжу, курите і лише мрієте про написання книги, вони можуть спокійно нічого не міняти: Я не поганий (безвольний, ледачий), всі навколо такі. Але коли в оточенні хтось вирішує змінитися, людям-крабам стає незатишно від ваших змін, тому що якщо, у вас вийде, то це означає, що вони теж могли схуднути, кинути курити і написати книгу… Тільки полінувалися, злякалися, не вистачило сили духу, твердості характеру, обставини не ті, час не той чи щось ще…
Саме тоді друзі починають тягнути вас вниз, назад, в тепле і затишне місце – умовляючи, спокушаючи чи, навіть, залякуючи. Роблять все – аби ви не вибралися з “відра”.
Що з цим робити?
Якщо людина вам важлива, можна спробувати розповісти їй про “Теорію краба”. Але є велика ймовірність, що вона образиться. Такі речі важко визнати. Якщо не так вже і важлива, можна або перестати спілкуватися, або намагатися не піднімати болючі теми. Головне – не піддаватися. Близькі люди чи друзі-краби тиснуть на найболючіші місця і спокушають найбажанішими речами. З цим потрібно боротися, адже чим далі, тим більший опір “крабів”.
Це людська природа, і нічого з нею не вдієш, крім одного – бути сильнішими за “крабів” і лізти вперед, навіть коли сто осіб тягнуть тебе назад.
Коли ви почнете помічати поведінку “краба”, вам стане легше, тому що ви знаєте, що вони роблять це не від їх прихованої нелюбові до вас, а іноді несвідомо.
Кращий варіант, щоразу фільтрувати всі ці “відпочинь, ніхто тебе не жене”, “з’їж ще шматочок тортика за компанію” і продовжувати рухатися далі. І в міру своїх сил почати підштовхувати друзів на волю, з “відра”.