A A A K K K
для людей із порушенням зору
Новослобідська громада
Конотопський район Сумської області

ЗНИЩУЙТЕ АМБРОЗІЮ ПОЛИНОЛИСТУ - ЗЛІСНУ КАРАНТИННУ РОСЛИНУ-АЛЕРГЕН!

Дата: 28.05.2021 15:03
Кількість переглядів: 138

Фото без описуЗНИЩУЙТЕ

АМБРОЗІЮ ПОЛИНОЛИСТУ  -  

ЗЛІСНУ КАРАНТИННУ РОСЛИНУ-АЛЕРГЕН!

 

Щорічно через бур'яни господарства країни втрачають мільйони тонн зерна і багато іншої продукції рослинництва. Чільне місце серед них посідає карантинний бур'ян амброзія полинолиста (Ambrosia artemisiifolia L., Asteraceae). В Україні цим небезпечним бур'яном засмічено понад 70% ландшафтів.

Джерела зараження

Переноситься амброзія полинолиста з насіннєвим матеріалом, відходами, сіном, транспортними засобами. Крім цього, завдяки легкій масі насіння здатне переноситись водою під час злив і повеней.

Небезпечним джерелом розповсюдження амброзії є залізничний транспорт, яким перевозять на значну відстань у різні регіони гравій, пісок для ремонту колій.

Злісний бур'ян

Сьогодні цей вид амброзії став ландшафтним бур'яном. Він зустрічається на полях, городах, пасовищах, лісосмугах, біля доріг та в населених пунктах.

Амброзія полинолиста засмічує усі польові культури, особливо — просапні і зернові, а також присадибні ділянки, сади, виноградники, пасовища, луки, полезахисні смуги. Дослідженнями встановлено, що амброзія витісняє аборигенні види рослин, що, мабуть, пов'язано з високим коефіцієнтом насіннєвого розмноження і відсутністю природних ворогів.

Рослини амброзії містять від 0,07 до 0,15% (за відношенням до сирої маси) гірких речовин, і при поїданні її коровами молоко та інші продукти мають неприємний запах та смак. В зерні озимої пшениці на забур'яненому амброзією полі вміст білків знижується на 0,5%, а скловидність — на 1%. Силос з домішками амброзії тварини погано і неохоче поїдають.

На утворення однієї тонни сухої речовини амброзія полинолиста виносить з грунту 15,5 кг азоту і 1,5 кг фосфору, а також витрачає близько 950 т води. На полях, що засмічуються амброзією, погіршується якість польових робіт, особливо під час оранки і збирання врожаю.

Алерген

Амброзія належить до тих бур'янів, що завдають шкоди не тільки сільськогосподарським культурам, а й безпосередньо здоров'ю людини. У надземній частині рослини міститься 0,014% ефірних олій, кверцетин, кумарин, псилостахіїн та багато інших складних сполук. Пилок рослин має чітко виражену сентибілізуючу дію і є основною причиною виникнення полінозів у людей, схильних до алергії. Значної шкоди здоров'ю людини рослина завдає в період цвітіння. Пилок амброзії є причиною виникнення багатьох алергічних захворювань, котрі об'єднані під назвою "полліноз" від англійського слова "pollen" — пилок. Ці захворювання відомі також під назвами "сінна лихоманка", "пилкова алергія", "сінна астма", "осіння пропасниця".

Регенераційна здатність

Амброзії полинолистій властива висока регенераційна здатність. Частини рослини, що присипані вологим ґрунтом здатні утворювати додаткове коріння і добре приживлятися. У разі скошування амброзії полинолистої до утворення насіння, вона здатна давати від прикореневих частин нові паростки, які утворюють суцвіття і формують життєздатне насіння. Чим вище зрізане стебло, тим більше на ньому може утворитися додаткових пагонів.

Протидія «зеленій пожежі»

Боротьба з амброзією повинна бути спрямована на виснаження запасів її насіння в ґрунті і запобігання повторного засмічення. У полях сівозмін, на забур'янених амброзією ділянках доцільно впродовж двох років сіяти пшеницю озиму, яка пригнічує цей бур'ян і не дає змоги насінню визрівати. Непогані результати дає застосування у посівах зернових колосових та інших культур гербіциду 2,4 Д, а також на землях несільськогосподарського призначення гербіциду Арсенал.

Для обмеження чисельності амброзії полинолистої можна застосовувати понад 50 гербіцидів, до яких вона більш чутлива.

Останнім часом осінь часто буває не лише теплою, а й трохи подовженою, тобто зима запізнюється і відносно тепла (плюсова температура, відсутність снігу). За таких умов можлива поява нової генерації бур'яну (з насіння, що зійшло наприкінці літа). Імовірність цього мала, бо, як правило, амброзію пригнічують місцеві озимі види (як однорічні, так і багаторічні). Але якщо таке трапиться, то скошування необхідно повторити в тій самій фазі розвитку амброзії. Після скошування рослини бажано закласти в компостну яму на кілька років (3 і більше), час від часу поливаючи сечовиною для перепрівання насіння.

Карантин

Важливе значення мають карантинні заходи — ретельна перевірка насіннєвого матеріалу, особливо культур, пізніх строків збирання: люцерни, конопель, суданської трави, гречки та ін.

Забороняється використовувати посівний матеріал, засмічений насінням карантинних бур'янів, а також перевозити насінне зерно без попереднього очищення. Машини і знаряддя, що використовувались при збиранні урожаю з ділянок, засмічених карантинними бур'янами, необхідно очистити і продезинфікувати, а потім вже використовувати для інших робіт. Відходи з насіння карантинних бур'янів при можливості запарюють та згодовують тваринам, а при відсутності такої можливості спалюють. Очищене насіння висівають тільки з дозволу карантинної інспекції, а після сівби встановлюють контроль за полями, де висіяне таке насіння. Урожай з цих полів підлягає детальному аналізу і тільки після цього може використовуватись за призначенням. За полями, де знищені карантинні бур'яни, встановлюється постійний нагляд, який триває впродовж двох років після ліквідації вогнища.

Для запобігання занесенню насіння з гноєм та іншими органічними добривами грубі корми слід використовувати в запареному вигляді, зернові відходи — розмелювати або запарювати, і використовувати чисту від насіння бур'янів підстилку. Найважливішу роль відіграє правильне зберігання органічних добрив. Навіть після 5-ти місячного зберігання в польових буртах внесення 12 т напівперепрілого гною зумовлює надходження в грунт до 24 млн. штук фізично нормальних насінин бур'янів. Тому зберігання підстилкового гною (розпушено-щільним способом) відповідно з існуючими рекомендаціями має супроводжуватися обробкою його гербіцидами. Одним із найбільш доступних і ефективних способів є застосування сечовини і вуглекислого кальцію, внесених у співвідношенні вагових частин 1:1 з розрахунку 10-20 кг на одну тонну гною з компостуванням не менше 10 діб.

Нехтування та зволікання у цій справі державної ваги може завдати непоправної шкоди для усього суспільства. Тільки спільними зусиллями, за активної підтримки держави з проблемою забур'яненості земель в Україні можна успішно справитись.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування: Чи подобається вам наш сайт?

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь