Линове – село у Конотопському районі Сумської області. (Частина 1)
Линове – село у Конотопському районі Сумської області. (Частина 1)
?
Перша писемна згадка про село датується аж 1593 рСаме до цього села ми вирушили, аби довідатися про цікавий субетнос «горюни»
?
Походження горюнів має чи мало версій та легенд, тож почнемо знайомствоУ довідках середини XIX зазначено, що вони були білоруськими вихідцями, яких «горе і злидні змусили переселитися зі бідного краю в хліборобні губернії». За сучасною версією горюни походять від полехів (мешканців калузького Полісся), що переселилися під Путивль. Назву «горюни» було задокументовано в XVI ст. за версіями ніби вони «горювали горе» або ж мешкали на «місці згорілих лісів», так само, як полехи.
?
Щодо версії згорілих лісів, ми почули цікаву легенду від місцевих: Поселився колись у цих краях вигнанець-розбійник Селін. Викравши собі жінку, він оселився на місцевих пагорбах. З часом до них почали приєднуватися люди з різних куточків, потихеньку утворюючи поселення. Аби люди мали місце де оселитися, вирішено було підпалювати ліси і від цього горіння пішла назва «горюни»
?
У середині XVIII ст. ще дослідник В. Татищев згадував поряд із племенем полян, що жили навколо Києва, також плем'я «горян» – які жили на якихось горах. Можливо саме вони ті самі «горюни».
?
Горюнів також відносять до нащадків ковуїв – один із родів половців, які ще в середині XII ст. перейшли на службу чернігівським князям і оселилися серед нащадків племені сіверян. Горюнів вважають автохтонним населенням Сумського Полісся, їхні предки проживали на даній території ще за часів Київської Русі.
?
Визначити достовірну версію навряд чи вже вийде
?
Горюни поєднують у собі українську, білоруську, російську говірку, утворюючи свій особливий діалектАле не дивлячись на свою деяку приналежність, вони не відносять себе до певного народу, а ідентифікують саме «горюни»
Можливо, багатовікове життя на етнографічному кордоні двох народів вплинуло на таку самосвідомість горюнів, вони є старожилами краю і відчувають свою відмінність від обох народів
?
Ми вирішили розділити історичне та побутове знайомство з горюнами, тож чекайте продовження у наступному пості
?
А поки діліться враженнями у коментарях, чи знали ви про горюнів?