Новослобідська громада
Конотопський район Сумської області

Линове – село у Конотопському районі Сумської області. (Частина 1)

Дата: 27.10.2021 23:28
Кількість переглядів: 399

Возможно, это изображение (гусь и на открытом воздухе)

Линове – село у Конотопському районі Сумської області. (Частина 1)

?

Перша писемна згадка про село датується аж 1593 р?????Саме до цього села ми вирушили, аби довідатися про цікавий субетнос «горюни»????

?

Походження горюнів має чи мало версій та легенд, тож почнемо знайомство????У довідках середини XIX зазначено, що вони були білоруськими вихідцями, яких «горе і злидні змусили переселитися зі бідного краю в хліборобні губернії». За сучасною версією горюни походять від полехів (мешканців калузького Полісся), що переселилися під Путивль. Назву «горюни» було задокументовано в XVI ст. за версіями ніби вони «горювали горе» або ж мешкали на «місці згорілих лісів», так само, як полехи.

?

Щодо версії згорілих лісів, ми почули цікаву легенду від місцевих: Поселився колись у цих краях вигнанець-розбійник Селін. Викравши собі жінку, він оселився на місцевих пагорбах. З часом до них почали приєднуватися люди з різних куточків, потихеньку утворюючи поселення. Аби люди мали місце де оселитися, вирішено було підпалювати ліси і від цього горіння пішла назва «горюни»????

?

У середині XVIII ст. ще дослідник В. Татищев згадував поряд із племенем полян, що жили навколо Києва, також плем'я «горян» – які жили на якихось горах. Можливо саме вони ті самі «горюни».

?

Горюнів також відносять до нащадків ковуїв – один із родів половців, які ще в середині XII ст. перейшли на службу чернігівським князям і оселилися серед нащадків племені сіверян. Горюнів вважають автохтонним населенням Сумського Полісся, їхні предки проживали на даній території ще за часів Київської Русі.

?

Визначити достовірну версію навряд чи вже вийде???????????

?

Горюни поєднують у собі українську, білоруську, російську говірку, утворюючи свій особливий діалект????Але не дивлячись на свою деяку приналежність, вони не відносять себе до певного народу, а ідентифікують саме «горюни»????????Можливо, багатовікове життя на етнографічному кордоні двох народів вплинуло на таку самосвідомість горюнів, вони є старожилами краю і відчувають свою відмінність від обох народів????

?

Ми вирішили розділити історичне та побутове знайомство з горюнами, тож чекайте продовження у наступному пості????

?

А поки діліться враженнями у коментарях, чи знали ви про горюнів???????????


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування: Чи подобається вам наш сайт?

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь