До Новослобідської сільської ради надійшов лист від Сумської обласної державної адміністрації щодо погодження проектів Департаменту захисту довкілля та енергетики Сумської ОДА щодо створення об’єктів природно-заповідного фонду місцевого значення
До Новослобідської сільської ради надійшов лист від Сумської обласної державної адміністрації щодо погодження проектів Департаменту захисту довкілля та енергетики Сумської ОДА щодо створення об’єктів природно-заповідного фонду місцевого значення - ландшафтних заказників місцевого значення «Шечикові гори» загальною площею 20,2450 га та «Урочище монахи» площею 36,4 га.
З даного питання 03.12.2021 року за участю спеціаліста відділу земельних відносин та екології Новослобідської сільської ради Тетяни Рябченко та начальником відділу житлово - комунального господарства, містобудування, цивільного захисту населення, надзвичайних ситуацій та взаємодії з правоохоронними органами Сергієм Лучаніновим було проведено обговорення з мешканцями П’ятого старостинського округу (с. Бунякине). Дане питання визвало неоднозначну реакцію та обурення у мешканців даного округу, оскільки використання таких земельних ділянок не за цільовим призначенням містить ряд суворих обмежень, а саме:
відповідно до ст. 44 Земельного кодексу України до земель природно-заповідного фонду включаються природні території та об`єкти (природні заповідники, національні природні парки, біосферні заповідники, регіональні ландшафтні парки, заказники, пам`ятки природи, заповідні урочища), а також штучно створені об`єкти (ботанічні сади, дендрологічні парки, зоологічні парки, парки-пам`ятки садово-паркового мистецтва).
Відповідно до положення статті 25 Закону «Про природно-заповідний фонд» заказниками оголошуються природні території (акваторії) з метою збереження і відтворення природних комплексів чи їх окремих компонентів.
На землях природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного або історико-культурного призначення забороняється будь-яка діяльність, яка негативно впливає або може негативно впливати на стан природних та історико-культурних комплексів та об`єктів чи перешкоджає їх використанню за цільовим призначенням.
Встановлені частиною першою статті 9 вказаного Закону основні види використання, а також заготівля деревини, лікарських та інших цінних рослин, їх плодів, сіна, випасання худоби, мисливство, рибальство та інші види використання можуть здійснюватися лише за умови, що така діяльність не суперечить цільовому призначенню територій та об`єктів природно-заповідного фонду, встановленим вимогам щодо охорони, відтворення та використання їх природних комплексів та окремих об`єктів.
Відповідно до статті 26 Закону України «Про природно-заповідний фонд» на території заказника обмежується або забороняється мисливство та діяльність, що суперечить цілям і завданням, передбаченим положенням про заказник. Господарська, наукова та інша діяльність, що не суперечить цілям і завданням заказника, проводиться з додержанням загальних вимог щодо охорони навколишнього природного середовища. Власники або користувачі земельних ділянок, водних та інших природних об`єктів, оголошених заказником, беруть на себе зобов`язання щодо забезпечення режиму їх охорони та збереження.
На територіях та об`єктах природно-заповідного фонду встановлюється особливий правовий режим, який повинен забезпечувати їх належну охорону, збереження та подальший розвиток шляхом встановлення низки суворих обмежень та заборон щодо нецільового використання природних ресурсів. Основними видами використання територій та об`єктів природно-заповідного фонду є їх: використання у природоохоронних цілях; у науково-дослідних цілях; в оздоровчих та інших рекреаційних цілях; в освітньо-виховних цілях; для потреб моніторингу навколишнього природного середовища.