Традиційно, 19 січня в Україні відзначають Водохреще — завершальне свято новорічно-різдвяного циклу. Тож, нагадуємо про правила безпеки під час масових святкувань на водоймах.
Перед купанням у крижаній воді обов’язково потрібно проконсультуватися із своїм сімейним лікарем, оскільки до пірнання у холодну воду є багато протипоказань.
Забороняється брати участь у хрещенських купаннях вагітним жінкам, дітям до шести років, літнім людям.
Основні протипоказання до купання у холодній воді:
запальні процеси носоглотки та придаткових пазух носа, середнього вуха (отити);
захворювання серцево-судинної системи (вади серця, ішемічна хвороба серця з нападами стенокардії, перенесений інфаркт міокарда та ін.);
хвороби центральної нервової системи (епілепсія, наслідки важких травм черепа, виражений склероз судин головного мозку, енцефаліт);
захворювання периферичної нервової системи (неврити та поліневрити);
захворювання ендокринної системи (цукровий діабет);
хвороби органів зору (глаукома, кон’юнктивіт);
хвороби органів дихання (туберкульоз легень – активний та в стадії ускладнень, запалення легень, бронхіальна астма, емфізема);
захворювання сечостатевої системи (нефрит, цистит, аднексит, простатит) тощо.
Пірнати у холодну воду потрібно лише в офіційно обладнаних місцях з перевіреним дном, під наглядом рятувальників та медиків.
Холодна вода може бути корисною лише тоді, якщо загартовуватися поступово та щоденно контактувати із холодною водою.
Перед зануренням в ополонку потрібно зробити енергійну розминку. Спочатку слід намочити обличчя, груди, живіт, спину і лише після цього занурюватися по шию. З головою пірнати у крижану воду не рекомендують, бо це може призвести до різкого охолодження і зупинки серця. Час для безпечного перебування у холодній воді становить 3-5 секунд, а люди, які практикують загартовування у холодній воді роками, можуть перебувати у ній не більше 1.5-2 хвилин.
Після занурення в ополонку, потрібно швидко зняти мокрий одяг, розтерти тіло рушником і одягнутися. Це має зменшити холодове навантаження на організм. Сухий одяг та взуття мають легко одягатися, бути без зайвих гудзиків, шнурівок чи застібок.
Перед зануренням у холодну воду забороняється вживати алкоголь та курити. Алкоголь може створити ілюзію тепла і значно прискорити тепловіддачу, а куріння порушити кровообіг і збільшити охолодження.