ВІРУСНИЙ ГЕПАТИТ C

Дата: 28.10.2022 11:15

Фото без опису   Путивльський відділ державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства Конотопського управління Головного управління Держпродспоживслужби в Сумській області інформує:

Вірусний гепатит С (ВГС) — захворювання печінки, зумовлене вірусом гепатиту С; вірус може спричиняти як гостру, так і хронічну інфекцію.

В останній час істотно зросла кількість хворих на цироз печінки вірусної етіології, на рак печінки, підшлункової залози.

Смертність від гепатиту С та його ускладнень, згідно з прогнозами фахівців, до 2030 року зросте у 3 рази.  У кожного третього пацієнта із хронічними захворюваннями печінки  – гепатит вірусної етіології.

Основні факти

• У значної кількості осіб із хронічною інфекцією розвивається цироз або рак печінки.

• Гостра інфекція ВГС зазвичай має безсимптомний перебіг.

• Близько 15–45% інфікованих осіб спонтанно позбавляються вірусу протягом шести місяців після інфікування без будь-якого лікування. У решти розвивається хронічна інфекція ВГС.

• У осіб із хронічною інфекцією ВГС ризик розвитку цирозу печінки протягом 20 років становить 15–30%.

• Антитіла, що виявляються в організмі інфікованої людини, не захищають від повторного інфікування вірусом гепатиту С.

• Наразі не існує вакцини від ВГC.

Шляхи інфікування

Вірус гепатиту С передається частіше через кров:

• під час вживання наркотиків ін’єкційно (спільне використання засобів для ін’єкцій);

• унаслідок повторного застосування або недостатньої стерилізації обладнання у медичних закладах;

• під час переливання неперевіреної крові та її компонентів;

Можливе передавання ВГС статевим шляхом та вертикально (від інфікованої матері дитині.

• ВГС не передається через грудне молоко, харчові продукти, воду, під час безпечних контактів (обійми, поцілунки, спільне вживання харчових продуктів та напоїв).

Симптоми

Інкубаційний період ВГС (період від інфікування до перших клінічних проявів) складає від двох тижнів до шести місяців. У 80% випадків після інфікування немає жодних симптомів.

У деяких інфікованих людей можливі:

• виражена загальна слабкість;

• висока температура;

• втома;

• втрата апетиту;

• нудота;

• блювання;

• болі в животі;

• потемніння сечі;

• світлий кал;

• болі в суглобах;

• жовтяниця (пожовтіння шкіри та слизових оболонок).

Також можливі позапечінкові прояви хронічної інфекції ВГС:

• кріоглобулінемія;

• гломерулонефрит;

• васкуліти;

• артрити тощо.

Що робити для того, щоб запобігти інфікуванню вірусом гепатиту С?

• Ніколи ні з ким не діліться і не користуйтеся чужими лезами для гоління, зубними щітками і будь-якими предметами, де може виявитися кров.

• Якщо Ви – медичний працівник, то Вам слід завжди дотримуватися правил техніки безпеки, особливо при роботі з хірургічним інструментарієм.

• Якщо Ви прийшли до медичного закладу, приватного стоматологічного кабінету, манікюрного салону – переконайтеся у тому, щоб усі потенційно небезпечні інвазивні маніпуляції виконувалися лише одноразовими або стерильними інструментами. Утримуйтеся від татуювання або пірсингу. Вас можуть вколоти голкою, на якій є інфікована кров.

• Застосовуйте бар’єрні контрацептиви;

Вірусний гепатит С – виліковна хвороби, якщо розпочати лікування вчасно – до переходу у цироз печінки.