Новослобідська громада
Конотопський район Сумської області

День гудзика

Дата: 17.11.2022 09:35
Кількість переглядів: 182

Фото без описуПрацівники бібліотечних закладів громади, в день гудзика, приділили увагу питанню нестандартного застосування гудзиків і провели мастер - класи по виготовленню поробок з них.

Про ґудзик ми згадуємо найчастіше тоді, коли він відривається і губиться.

Добре, якщо його вдається підловити за тоненьку ниточку і заховати до кишені. А буває й так, що гарні ґудзики хтось знаходить і залишає собі "на щастя" або й збирає цілу колекцію. Так, приміром, герой роману Юрія Винничука "Цензор снів" потайки відрізав ґудзики з одягу відомих людей, пришивав до них папірчики із написом, кому цей ґудзик належав і коли його було знайдено та тримав свою колекцію у в коробочці, якою вельми пишався.

Щоправда, у давні часи якось обходились і без них: одяг шнурували, окремі деталі зв'язували, закріпляли шнурівками, шпильками, брошками. Гудзик в ті часи був привілеєм багатих і часто виконував декоративну функцію, а також демонстрував статус власника.

Тож, мабуть, і не дивно, що ще у 1938-му році американською організацією National Button Society було започатковано святкування Всесвітнього Дня ґудзиків.

Ми навіть не помічаємо на скільки важливий для нас цей елемент одягу, адже без нього було б все набагато складніше. Завдяки старанню майстерних умільців, у світовій практиці такий виріб, як ґудзик давно став предметом колекціонування, а деякі унікальні екземпляри, навіть музейними експонатами.

Досить великі зібрання ґудзиків найрізноманітніших зразків є у музеях Швеції, США, Польщі та Чехії.

Одна з найбільших приватних колекцій, належить американцю Стівенсу, що проживає в містечку Бішопвіль (штат Південна Кароліна). Свою колекцію він почав збирати ще в 1983-му році.

За іншими даними, найзначнішу колекцію ґудзиків у світі (близько 100 000 екземплярів) зібрали в іншому американському місті - Нью-Джерсі.

У Швеції, наприклад, основу колекції застібок в Стокгольмському музеї склав переданий одним з місцевих церковних пасторів в дар набір з понад 40000 одиниць ґудзиків.

У швейцарському селі Естевенан поблизу Лозанни працює сезонний Музей ґудзиків. У музеї зібрано понад 50 тисяч ґудзиків всіх форм, кольорів і розмірів, найстаріший з яких створений ще в XVI ст. Власниця поклала в основу своєї колекції ґудзики, зібрані її бабусею, а потім купувала їх по всій Європі.

Не пасе задніх в цьому питанні й Україна. На Кіровоградщині, в місті Олександрія, художниця Ірина Кваша, створила єдиний в Україні музей ґудзиків. Маленькі, великі, потерті, блискучі, сторічної давнини і зовсім новенькі. У музеї ґудзиків тисячі експонатів. Чотири роки тому Ірина розпочала ремонт закинутої будівлі, аби перетворити її на арт-зону. Втілити таку творчу ідею мисткині допомогли волонтери та благодійники. Коли ж узялися вивозити сміття з будівлі, серед мотлоху знайшли тисячі ґудзиків. Як з'ясували згодом, у цьому приміщенні колись була фабрика, де їх виготовляли незрячі. Тепер це сучасний музей ґудзиків, де збираються митці та майстрині. Колекцію доповнюють і випадковими знахідками, і раритетами з барахолок. Цікаві експонати приносять також місцеві жителі.

У музеї переконані, такі арт-проекти цікаві й містянам, і туристам.

Усім творчого натхнення!!!



« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування: Чи подобається вам наш сайт?

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь