Новослобідська громада
Конотопський район Сумської області

ПАМ’ЯТАЄМО ПРО ХОДЖАЛИ

Дата: 27.02.2023 07:54
Кількість переглядів: 204

Фото без описуВ усьому світі відомі воєнні злочини нацистів під час Другої світової війни. Ніколи не забудеться трагедія Нової Слободи, що на Сумщині чи Корюківки на Чегнігівщині. Назавжди в людській пам’яті залишиться білоруська Хатинь, чеське Лідіце, литовський Пірчюпіс чи французький Орадур-Сюр-Глан.

Здавалось би, воєнні злочини, злочини проти людяності повинні були залишитися у минулому. На жаль – ні. Через півстоліття, в ніч з 25 на 26 лютого 1992 року, сталася жахлива трагедія в маленькому азербайджанському містечку Ходжали під час Першої Карабахської війни. Цей населений пункт опинився в епіцентрі наступу вірменських збройних формувань через своє стратегічне розташування.

Тієї ночі вірменські військові загони за участі військовослужбовців 366-го мотострілецького полку російської армії, дислокованого в Ханкенді, атакували Ходжали. У результаті було вбито 613 мирних жителів, серед яких 63 дитини і 106 жінок. Крім цього 487 осіб залишилися інвалідами, 150 – пропали безвісти, 1275 жителів, в основному літніх людей, дітей та жінок потрапили в полон, де вони зазнали жахливих знущань,тортур та наруги, а місто з населенням понад 7000 чоловік було зруйновано.

Ці події чорними сторінками лягли в історію азербайджанського народу. На жаль, світова спільнота не відреагувала належним чином на порушення територіальної цілісності Азербайджану, на військові злочини проти азербайджанського населення. Хоча характер і масштаби злочинів проти населення міста Ходжали чітко підпадають під дію Конвенції «Про попередження про злочини геноциду та покарання за нього», прийнятої Резолюцією № 260 Генеральної асамблеї ООН від 09.12.1948 р., де закріплені правові підстави визнання геноциду.

Ми не маємо права забувати про воєнні злочини, зокрема і про Ходжалинську трагедію. У селі Нова Слобода в 2021 році відбулася Міжнародна науково-практична конференція «Воєнні злочини та злочини геноциду в локальному вимірі». Ініціаторами проведення конференції стали Державний історико-культурний заповідник у м. Путивлі та Почесне консульство Азербайджанської Республіки у м. Харкові на чолі з Салмановим Афганом Фагановичем. Трагедія Нової Слободи, як і трагедія його власного народу, болем озвалася в серці Афгана Фагановича. Ця чуйна та безкорислива людина уже багато років допомагає у вирішенні багатьох проблем діяльності Державного історико-культурного заповідника в м. Путивлі, зокремайого відділу – Монументу «Дзвін Скорботи», встановленого в пам’ять про загиблих від рук карателів новослобідців. Афган Фаганович Салманов – почесний громадянин села Нова Слобода.

У лютому 2022 року розпочалася повномасштабна війна Росії проти України. Однак, улітку, до 80-х роковин Новослобідської трагедії, було оновлено постійно діючу фотовиставку«Понад роками дзвони лунають», що розміщується у «Дзвоні Скорботи». Відтепер відвідувачі заповідника мають

змогу дізнатися не тільки про злочини нацистів у Новій Слободі періоду Другої світової війни, а й про Ходжалинську різню та воєнні злочини російської армії проти українського народу.

Зло має бути покаране! Разом до перемоги!


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування: Чи подобається вам наш сайт?

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь