Сьогодні Україна та світ відзначають Міжнародний день рівної оплати праці.
Жінки в багатьох країнах світу отримують за аналогічну роботу набагато меншу заробітну плату, ніж чоловіки. Так, до початку повномасштабної війни середній показник розриву в оплаті праці в Україні становив 18,6%.
Рівна оплата праці є невід'ємною складовою досягнення гендерної рівності та побудови більш інклюзивної Європи. Саме тому право на рівну оплату між жінками та чоловіками за рівну працю стало одним з основоположних принципів побудови Європейського Союзу. Тому й Україна активно працює над тим, аби забезпечити рівну оплату праці на національному рівні.
Долучившись у 2020 році до міжнародної ініціативи Партнерство Біарріц (за ініціативи Першої Леді Олена Зеленська) та коаліції EPIC, Україна зобов’язалася зменшити розрив в оплаті праці чоловіків та жінок та крок за кроком, навіть в умовах триваючої війни працює над реалізацією цієї мети.
Так, було ухвалено низку нормативно-правових актів, аби сприяти змінам у цьому напряму, зокрема:
реформовано законодавство в сфері соціальних відпусток, пов’язаних із народженням дитини та доглядом за нею;
запроваджено відпустку при народженні дитини, що надається, зокрема, батьку дитини;
ухвалені зміни до законодавства про військовослужбовців надавши рівні можливості матері та батьку, які є військовослужбовцями, на догляд за дитиною в особливий період тощо.
А 15 вересня 2023 року Уряд України ухвалив комплексну Національну стратегію подолання гендерного розриву в оплаті праці до 2030 року, аби забезпечити планомірне зменшення розриву в оплаті праці жінок та чоловіків за працю рівної цінності.
Детальніше про плани держави з подолання гендерної нерівності в оплаті праці в інфографіках
Міністерство економіки України
Кабінет Міністрів України Урядовий офіс координації європейської та євроатлантичної інтеграції Міністерство соціальної політики України Міністерство освіти і науки України Урядова уповноважена з ґендерної політики