Постановка на військовий облік
Під час воєнного стану та загальної мобілізації всі чоловіки від 18 до 60 років вважаються військовозобов'язаними і мають стояти на військовому обліку. Для цього необхідно звернутися до територіального центру комплектування та соціальної підтримки!
Постанова № 1487 регулює постановку на військовий облік, його ведення за місцем проживання, на роботі та правила видачі повісток.
Військовий облік в Україні здійснюють територіальні центри комплектування, місцеві органи самоврядування, якщо немає ТЦК (села, селища, поселення міського типу), роботодавець та дипломатичні українські установи за кордоном.
Військовий облік в Україні відбуватиметься:
- за місцем проживання в ТЦК або органах самоврядування;
- на роботі;
- в дипломатичних установах за кордоном;
Органи СБУ та ГУР України проводять військовий облік за власними списками для своїх працівників.
Ставати на військовий облік в Україні треба у віці 16 років в рік настання 17. Для цього необхідно надати в ТЦК за місцем проживання облікові персональні дані та здати аналізи й пройти ВЛК. До 17 років чоловіки отримують статус допризовники. У 17 років чоловіки набувають статусу призовників. Призов на строкову службу проводиться з 18 до 27 років ― це вік, в якому поставлені на військовий облік чоловіки вважаються призовниками.
Після того, як чоловік пройде строкову службу, навчання на військовій кафедрі або закінчить навчання курсантом ВВНЗ, він переводиться на службу в запас ― з цього часу він стає військовозобов'язаним. Мінімально військовозобов'язаними можуть стати, якщо пройшли військову службу за призовом з 18 років, максимально ― з 27 років.
Для постановки на військовий облік військовозобов'язаних особа проходить ВЛК, здає приписне свідоцтво та отримує військовий квиток або тимчасове посвідчення військовозобов'язаного.
Постановка на військовий облік обов’язкова за місцем проживання у разі зміни адміністративних одиниць ― переїзд у інше місто, область, за кордон. Протягом семи днів необхідно особисто прибути в ТЦК за новим місцем проживання, або у дипломатичну службу для постановки на військовий облік.
На військовий облік військовозобов'язаних стають:
- звільнені з військової служби в запас;
- які припинили альтернативну (невійськову) службу в разі закінчення строку її проходження або достроково відповідно до Закону України Про альтернативну (невійськову) службу;
- військовозобов'язані, які прибули з інших місцевостей (адміністративно-територіальних одиниць) України або з-за кордону на нове місце проживання;
- звільнені зі служби поліцейські, особи начальницького та рядового складу Міністерства внутрішніх справ України, Державного бюро розслідувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту (крім осіб, прийнятих на службу цивільного захисту у порядку, визначеному Кодексом цивільного захисту України, до проходження строкової військової служби), Державної кримінально-виконавчої служби України, співробітники Служби судової охорони, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну митну політику, особи, які мають спеціальні звання Бюро економічної безпеки України;
- які набули громадянства України і згідно з цим Законом підлягають взяттю на облік військовозобов'язаних;
- зняті з військового обліку Збройних Сил України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України відповідно за рішенням Міністерства оборони України, Служби безпеки України та Служби зовнішньої розвідки України;
- звільнені від призову на строкову військову службу;
- які досягли 27-річного віку під час перебування на військовому обліку призовників;
- звільнені зі служби у військовому резерві та не досягли граничного віку перебування у запасі;
На військовий облік резервістів стають:
- зараховані в особливий період на службу у військовому оперативному резерві;
- після укладення контракту про проходження служби у військовому резерві Збройних Сил України та інших військових формувань;
- після прибуття з інших місцевостей (адміністративно-територіальних одиниць) України або з-за кордону на нове місце проживання.
Уряд України визначив повний перелік спеціальностей та/або професій, споріднених з відповідними військово-обліковими спеціальностями, після одержання яких жінки беруться на військовий облік військовозобов'язаних, який наведений у наказі № 35 Міноборони. Перш за все на військовий облік беруть жінок з медичними спеціальностями та професіями.
Жінки з медичними спеціальностями та професіями з 1 жовтня мають ставати на військовий облік. Ті, хто навчається, спочатку отримають тимчасове посвідчення з яким стають на облік за місцем проживання, ті, хто працює та безробітні жінки стають на військовий облік в ТЦК самостійно.