Новослобідська громада
Конотопський район Сумської області

Кому і яку кров насправді можна переливати? Ірина Славінська для LB.ua

Дата: 21.12.2023 15:12
Кількість переглядів: 106

Фото без описуУ мережі часто можна зустріти дописи, де йдеться про сумісність різних груп крові: наприклад, що пацієнтам із третьою групою можна переливати першу абощо. Такий контент активно поширюють, хоча це не просто неактуальна, а шкідлива інформація.

Стандарт сучасної медицини — використання донорської крові, яка підходить (є сумісною) за групою, резус-фактором та Kell і іншими важливими показниками. Для екстрених випадків справді існують альтернативні протоколи, але, звісно, в реальності все влаштовано складніше, ніж у пабліках з розважальним контентом.

Як насправді суміщаються групи крові для переливання в екстрених випадках, редакції LB.ua розповіла Ірина Славінська — співавторка Закону України «Про безпеку та якість донорської крові та компонентів крові», співзасновниця ДонорUA, Президентка ГО «Всеукраїнська асоціація донорів України».

Сучасні стандарти медичної допомоги в Україні в надзвичайних ситуаціях

Згідно з чинними Стандартами медичної допомоги, затвердженими Наказом МОЗ від 2022 року, переливання крові постраждалим з геморагічним шоком на догоспітальному та госпітальному етапах при травмі здійснюється за наступними принципами:

- Якщо відомі групова та резус-належність постраждалого, слід використовувати компоненти, що відповідають за груповою та резус-належністю.

- Якщо не відомі групова та резус-належність постраждалого, слід використовувати трансфузію ЕКК групи О(І) резус-негативної («універсальний донор») та/або плазми свіжозамороженої групи АВ(IV) резус-негативної реципієнту з будь-якою груповою та резус-належністю.

Це означає, що у критичних ситуаціях, коли постраждала людина терміново потребує переливання крові, але її групу крові та резус-фактор неможливо визначити, для трансфузії слід використовувати еритроцитарну масу 1 негативної групи та/або плазму від донора з 4 негативною групою (або будь-якою, за відсутності 4-).

Як це працює

Схеми сумісності, які досі поширюють у соцмережах, застарілі. Тривалий час в Україні було регламентоване переливання лише одногрупної однорезусної крові — для мінімізації ускладнень. Але накопичений досвід показав, що кров 1 та 4 груп має менше антигенне навантаження, й може застосовуватися для переливання в ургентних випадках, коли немає можливості зробити підбір крові.

Ця практика широко застосовується в США для надання екстреної допомоги при травмах. Умовний черговий лікар має завжди у розпорядженні доступ до холодильника із компонентами крові першої групи з негативним резус-фактором, які застосовують в ургентних випадках.

Є антигенні фактори крові, розташовані на еритроцитах, і є такі, що циркулюють у плазмі. У крові 1 групи на еритроцитах немає антигенів, тому така еритроцитарна маса може застосовуватися в ургентних випадках для пацієнтів із будь-якою групою крові. З 4 групою все навпаки: еритроцити такої крові мають сильні антигени, а ось у плазмі вони практично відсутні. Тому плазму для випадків, коли немає можливості зробити підбір крові, використовують від донора з 4 групою та негативним резус-фактором.

Резус-фактор є агресивнішим за антигени, які «задають» групу крові. Тому для екстреної трансфузії, коли кров не суміщається, використовуються компоненти крові від резус-негативних донорів. Це мінімізує ускладнення внаслідок переливання.

В нас цю практику унормували лише після повномасштабного вторгнення, коли зросла необхідність у трансфузіях. Однак ідеться все ще про ургентні випадки. Звичайно, переливання крові, що підібрана відповідно до стандартів та вимог буде найкращим рішенням і мінімізує ризики. Але у критичних ситуаціях, коли йдеться про порятунок життя тут і зараз, медики можуть іти на виправданий ризик.

Чому небезпечно поширювати фейки про кров?

В будь-якому разі, лише медики вирішують, які компоненти крові переливати та в яких обставинах. Навряд чи хтось проводитиме трансфузію, спираючись на побачене у мережі відео про сумісність груп крові. Однак поширювати неперевірену інформацію про кров усе одно шкідливо — окрім того, що такі публікації слугують по суті інформаційним шумом, вони зміщують фокус уваги з наявних проблем.

Ургентні випадки — це коли людина помре без негайної трансфузії, тобто переливання крові, тому ризик є виправданим, а можливі ускладнення — незначними порівняно з втратою життя. В усіх інших ситуаціях переливання крові здійснюється згідно із стандартами та вимогами щодо надання трансфузійної допомоги.

Це запорука не лише вчасної, а й якісної та безпечної допомоги з мінімальними ризиками. І цієї допомоги може потребувати будь-хто з нас: кожна третя людина у світі хоча би раз опиняється в такій ситуації. Тож наша спільна мета і спільна відповідальність — аби банки крові в лікарнях мали запас компонентів крові всіх груп і резус-факторів.

ДонорUA не лише залучає людей до донорства, а й веде просвітницьку діяльність. Ми спростовуємо міфи та фейки про донорство крові, ділимося актуальною інформацією, даємо поради донорам і розповідаємо, як насправді працює кровоносна система людини й система крові у державі. У нас ви можете перевірити будь-яку інформацію, що стосується цієї теми.

Архів фото для супроводу новин


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування: Чи подобається вам наш сайт?

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь