Відділ державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства Конотопського районного управління Головного управління Держпродспоживслужби в Сумській області.

Дата: 05.01.2024 11:41

Фото без описуГепатит А (ВГА) — це запалення печінки, що спричинено вірусом гепатиту типу А або HАV. Хоча у більшості випадків захворювання має сприятливі прогнози, воно може мати і фатальні наслідки.

За даними ВООЗ від гепатиту А щороку помирає 6-7 тисяч осіб у світі, і кожного року захворювання діагностують у 1,4 мільйона людей.

Вірус тривалий час може жити у воді — аж до 10 місяців, але після кип’ятіння він легко руйнується протягом 5 хвилин. Якщо людина перехворіла на гепатит А, імунітет до хвороби виробляється на все життя.

Найбільші ризики підхопити вірус виникають при недотриманні санітарно-побутових норм та порушенні правил особистої гігієни.

Що таке гепатит А для України:

• діагностування до 2 тисяч нових випадків щороку;

• хвороба “дитячого віку”: практично половина хворих — діти від 4 до 17 років, а також малюки 1-4 років;

• періодичні спалахи групової інфекції.

Попри сприятливі прогнози перебігу хвороби, вона може переходити у блискавичну форму і спричиняти смерть.

Перші симптоми й ознаки

Ознаки гепатиту А можуть бути практично відсутніми або нагадувати розлад шлунку. Після інфікування вірус інкубується в організмі протягом 14-28 днів. Характерні симптоми — пожовтіння очних склер та шкіри, що трапляється у 70% дорослих хворих. Найпершими ознаками є загальна слабкість та втома.

Для більшості випадків гепатиту А характерні:

• висока температура;

• втрата апетиту;

• діарея і блювання;

• біль у животі;

• помутніння та потемніння сечі;

• важкість у правому підребер’ї.

Зрідка трапляються артралгії та висипи на ногах.

Діагностується вірусний гепатит А за аналізами крові, сечі, УЗД. Золотий стандарт діагностики — молекулярно-генетичне дослідження (виявлення РНК вірусу методом полімеразної ланцюгової реакції). Але найчастіше діагностують хворобу за допомогою тесту на антитіла IgG і IgM до H

Вірус гепатиту А найчастіше передається орально-фекальним шляхом — тобто, через воду, харчові продукти, випорожнення. До речі, в останніх вірус може жити до 30 діб, тому дотримання санітарно-побутових норм вкрай важливе.

Гепатит А часто називають хворобою брудних рук, тому що в повсякденних умовах він найчастіше передається через недбало вимиті руки інфікованих людей, які готують їжу для членів сім’ї чи закладів громадського харчування.

Вірус гепатиту А також може передаватись при тісному фізичному контакті з інфікованою людиною: наприклад, під час орального чи анального сексу.

Профілактика

Вірусному гепатиту А можна запобігти, якщо дотримуватися правил гігієни та підтримувати санітарні норми.

• пити кип’ячену та очищену воду;

• ретельно мити овочі, фрукти, ягоди перед вживанням;

• мити руки з милом після кожного відвідування туалету, перед приготуванням і вживанням їжі;

• підтримувати належні санітарні умови у будинках, де немає каналізації (дача, сільська хата).

У переліку додаткових щеплень, затверджених МОЗ України, є ефективні вакцини від гепатиту А.

Пам’ятайте! Ваше здоров’я залежить тільки від вас.