Інсульт

Дата: 19.02.2024 07:45

Фото без опису#Інсульт – це гостре порушення мозкового кровообігу, внаслідок якого виникає пошкодження частини головного мозку. Він виникає, коли кровоносна судина в мозку розривається і кровоточить🩸 або коли відбувається блокування кровопостачання мозку. Розрив або закупорення перешкоджає надходженню крові та кисню до тканин головного мозку🧠. Без кисню клітини та тканини мозку пошкоджуються та починають помирати протягом декількох хвилин.

🚨Симптоми

👉раптова слабкість або оніміння однієї половини тіла, включаючи обличчя, руку та ногу;

👉раптове порушення мовлення чи розуміння мови;

👉раптове однобічне порушення зору або його втрата;

👉раптове запаморочення, що часто супроводжує нудота, блювота, втрата рівноваги, падіння.

👉раптовий і сильний головний біль.

🚩Симптоми можна перевірити по акроніму FAST🚩:

🔴FACE - Чи може людина усміхнутись? Обличчя симетричне чи скошене з одного боку?

🔴ARM - Чи може людина підняти руки і тримати їх?

🔴SPEECH - Чи може людина чітко розмовляти і розуміє, що ви їй кажете?

🔴TIME - Якщо бачите будь-яку з цих ознак, не гайте часу - терміново викликайте швидку допомогу!

📌Розрізняють 3️⃣ основні типи інсульту:

🔺#Транзиторна_ішемічна_атака (мікроінсульт) пов'язана з тромбом, який зазвичай реверсується сам собою. Симптоми аналогічні як і в інсульту. Однак вони, як правило, мають тимчасовий характер і зникають через декілька хвилин або годин, коли закупорення проходить і відновлюється кровотік. Транзиторна ішемічна атака - це попередження про те, що може статися інсульт. Тому краще не ігнорувати її! За даними CDC, більш ніж у третини людей, які перенесли транзиторну ішемічну атаку і не отримують лікування, протягом року може трапитись інсульт.

🔺#Ішемічний_інсульт включає закупорення артерії тромбом або бляшкою. Симптоми та ускладнення ішемічного інсульту можуть тривати довше, ніж при транзиторній ішемічній атаці або можуть стати незмінними. За даними CDC, 87% інсультів - ішемічні.

🔺#Геморагічний_інсульт спричиняється розривом або протіканням кровоносної судини, що проникає в мозок. За даними експертів з кардіологічної асоціації, приблизно 13% інсультів - геморагічні.

🔱Профілактика🔱

✅Контролюйте рівень кров'яного тиску. Це одна з найважливіших речей, які ви можете зробити, щоб знизити ризик інсульту.

✅Знизьте кількість холестерину та насичених жирів у вашому раціоні. Вживання меншої кількості холестерину та жирів (особливо насичених жирів та трансжирів) може зменшити накопичення холестерину в артеріях.

✅Відмовтесь від вживання тютюну. Куріння підвищує ризик інсульту в курців та некурців, які піддаються пасивному курінню.

✅Якщо у вас діабет, то дієта, фізичні вправи допоможуть вам підтримувати рівень цукру у крові в межах норми.

✅Підтримуйте оптимальний рівень ваги та дотримуйтесь дієти, багатої фруктами та овочами. Дієта, що містить 5 або більше порцій фруктів або овочів на день, може знизити ризик інсульту.

✅Регулярно тренуйтесь. Вправи здатні знизити кров'яний тиск, підвищити рівень хорошого холестерину та покращити загальний стан кровоносних судин та серця.

✅Вживайте алкоголь у помірних кількостях. Зловживання алкоголем збільшує ризик високого кров'яного тиску, ішемічних та геморагічних інсультів.

✅Якщо у вас є синдром обструктивного апное сну, то пролікуйте його.

✅Проходьте регулярні огляди в лікаря. Поговоріть зі своїм лікарем про те, як часто потрібно проходити обстеження на кров'яний тиск, рівень холестерину та будь-які захворювання, які у вас можуть бути.