11 березня - початок Масляної🥞💕
з 11 по 17 березня відзначають Масляну або Масницю. У різних регіонах України цей тиждень називають по-різному: Масляниця, Запусти, Пущення, Сиропуст, Колодій тощо.
Традиційно на Масляному тижні влаштовують гучні гуляння та печуть млинці. А також зичать один одному всіляких гараздів.
До речі, у католиків є аналог нашої Масниці. За тиждень перед Великим постом у багатьох країнах проходять карнавали, у поляків є свято Tłusty czwartek, а інші європейці відзначають мясопуст.
Наші пращури називали тиждень Масляної Сирного седмицею. У цей період можна було їсти тільки молочні продукти і рибу. Зараз же Масляну відзначають з млинцями і розмахом.
Дні масляного тижня носять свої назви:
понеділок — зустріч;
вівторок — загравання;
середа — ласунка;
четвер — розгуляй;
п`ятниця — вечори біля тещі;
субота — посиденьки зовиці;
неділя — Велика Прощена неділя
Наприклад, в "Мамаєвій слободі" в Києві щорічно відзначають Колодія. Ця назва пов'язана з цікавим жартівливим обрядом, який проходив протягом тижня. Він мав деякі відмінності в різних регіонах України, проте традиції в цілому зводилися до одного: в понеділок жінки збиралися разом і святкували "народження колодки" — дерев'яної палиці. Щодня протягом тижня проходили зустрічі заміжніх жінок, які далі святкували різні етапи життя "колодки" — хрестини, смерть, відспівування. У неділю колодку прив'язували до незаміжніх дівчат і неодруженим парубкам, які не встигли одружитися в цьому році. "Волочіння колодки" — було такої жартівливим покаранням. Дівчата і хлопці повинні були ходити з колодкою поки не відкупляться від тих, хто її повісив. Відкуплялися зазвичай їжею і горілкою.
Щиро вітаємо з Масляною, зі святом приходу весни. Якомога більше вам величезних, рум’яних млинців. Нехай зима забере з собою всі негаразди, а весна принесе тільки щастя, удачу, радість, добробут і достаток!