18 травня - День пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу
Сьогодні, 18 травня, Україна вшановує пам’ять жертв геноциду кримських татар. Це день, коли ми згадуємо понад 200 000 кримських татар, яких примусово вивезли з Криму в 1944 році. Депортація розпочалася 18 травня 1944 року о 3 годині ранку і тривала до початку червня. Під час головної хвилі депортації було виселено 180 014 осіб. Цей день також відзначається як День боротьби за права кримськотатарського народу.
Із 2015 року українська держава визнає депортацію 1944 року геноцидом кримськотатарського народу.
Сьогодні кримськотатарський народ знову не може почуватися вдома на своїй рідній землі. З початком окупації росією Кримського півострова у 2014 році історія повторюється. Тисячі кримських татар змушені були знову покинути рідні домівки. Всі ці роки російська окупаційна влада кидає за грати, катує, проводить репресивну політику залякування, безслідного зникнення кримських татар, порушення громадянських, політичних і культурних прав.
Нині, з початком повномасштабної агресії росії проти України, виникають нові виклики. Це стосується новоокупованих територій , куди після початку тимчасової окупації Криму переселилися багато кримських татар.
Щодо вшанування 18 травня 2024 року пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу:
пройшли урочисті церемонії підняття кримськотатарського прапора поряд із Державним Прапором України , з виконанням Державного Гімну України та Гімну кримськотатарського народу;
в бібліотечних закладах організовані тематичні виставки.
Біль кримськотатарського народу – наш спільний біль. Ми ніколи не забудемо і не пробачимо злочини радянського режиму. Мріємо, що історичну справедливість буде відновлено, що Україна буде вільною і киримли будуть повноправно господарювати на своїй історичній території. Віримо – жахливі воєнні злочини, вчинені в нашій країні терористичними військами російської федерації, матимуть покарання. Україна має величезний запит на справедливе правосуддя.Нехай ця пам’ять нагадує нам про важливість захисту прав людей та запобігання геноциду.