Місяць поінформованості про посттравматичний стресовий розлад
Щоденні пережиті події та жахливі картинки того, що ми бачимо та продовжуємо спостерігати неабияк негативно впливають на наше психічне здоров'я. Щодня людей охоплює страх, тривога, паніка, а як наслідок вони зіштовхуються з такою проблемою, як #посттравматичний_стресовий_розлад (ПТСР).
За період війни ми багато чуємо про ПТСР, тому поговоримо та нагадаємо, що це таке
Посттравматичний стресовий розлад (ПТСР) – це стан психічного здоров'я, викликаний жахливою подією (війна, зґвалтування, фізичне насильство) - пережитим або тоді, коли ви стали свідком. ПТСР змушує вас відчувати стрес і страх після того, як небезпека минула. Це впливає на ваше життя та оточуючих вас людей. Ознаки ПТСР можуть з'явитися одразу після події або й через місяці/роки. ПТСР може статися з будь-ким (навіть з дітьми).
Симптоми ПТСР
:
спогади або відчуття, що подія відбувається знову;
проблеми зі сном або кошмари;
відчуття самотності;
спалахи гніву;
почуття занепокоєння, вини чи смутку.
У дітей у віці років та молодше можуть бути такі ознаки та симптоми:
відтворення травматичної події або аспектів травматичної події за допомогою гри;
страшні сни, які можуть містити аспекти травматичної події.
Ускладнення
У майбутньому посттравматичний стресовий розлад може порушити все ваше життя: роботу, стосунки, здоров'я та задоволення від повсякденної діяльності.
Наявність посттравматичного стресового розладу може також збільшити ризик виникнення інших проблем із психічним здоров'ям, зокрема:
депресії та тривоги;
проблем із вживанням наркотиків чи алкоголю;
розладів харчової поведінки (РХП);
суїцидальні думки та дії.
Коли варто звернутися до лікаря
Якщо у вас є тривожні відчуття щодо травмуючої події протягом понад міс., суїцидальні думки або ви відчуваєте, що вам важко повернути контроль над своїм життям, поговоріть зі своїм лікарем або фахівцем у галузі психічного здоров'я. Своєчасне лікування допоможе запобігти погіршенню симптомів посттравматичного стресового розладу.
World Health Organization Ukraine
Міністерство охорони здоров'я України
Ти як?