НАДАННЯ ПРАВА НА ШЛЮБ НЕПОВНОЛІТНІЙ ОСОБІ
Шлюбом є сімейний союз жінки та чоловіка, зареєстрований у органі державної реєстрації актів цивільного стану (ст. 21 Сімейного кодексу України).
Шлюбний вік для чоловіків та жінок встановлюється у вісімнадцять років. Особи, які бажають зареєструвати шлюб, мають досягти шлюбного віку на день реєстрації шлюбу (ст. 22 Сімейного кодексу України).
Право на шлюб мають особи, які досягли шлюбного віку (ст. 23 Сімейного кодексу України).
Надання права на шлюб особам, які не досягли вісімнадцяти років
За заявою особи, яка досягла шістнадцяти років, за рішенням суду їй може бути надано право на шлюб, якщо буде встановлено, що це відповідає її інтересам (ст. 23 Сімейного кодексу України).
Досягнення шлюбного віку є юридичним фактом, який породжує у особи право на шлюб. За загальним правилом шлюбний вік для чоловіків та жінок встановлюється у вісімнадцять років. Однак це право може бути реалізоване лише при волевиявленні двох осіб - жінки та чоловіка. За заявою особи, яка досягла шістнадцяти років, за рішенням суду їй може бути надано право на шлюб, якщо буде встановлено, що це відповідає її інтересам.
Заява про надання права на шлюб до суду подається тільки особою, яка досягла 16 років і розглядається судом за місцем проживання заявника.
Про подання такої заяви суд має повідомити батьків або піклувальника, оскільки вони зобов’язані захищати дитину, а отже, мають володіти інформацією про її життєві наміри. Але заперечення батьків чи опікуна не може бути підставою для відмови у задоволенні заяви.
Неповнолітня особа, відносно якої судом прийняте рішення про зниження шлюбного віку, має право не скористатись наданим їй правом та у будь-який момент до реєстрації шлюбу відмовитись від його реєстрації.
Судом надається право неповнолітній особі на укладення шлюбу з конкретною особою, дані про яку чітко зазначаються в судовому рішенні. Одержавши право на шлюб з однією особою, не можна реєструвати шлюб з іншою. Якщо виникне таке бажання, доведеться знову звернутися до суду. Якщо обидві особи, які мають намір укласти шлюб є неповнолітніми, то кожному з них необхідно подати до суду окрему заяву про надання права на шлюб.
Підстави отримання права на шлюб
Перелік підстав на отримання права на шлюб до 18 років:
-
вагітність;
-
фактичне створення сім’ї;
-
народження дитини.
Проте зазначений перелік підстав не є вичерпним.
Згода батьків майбутніх наречених
Для вирішення питання щодо зниження шлюбного віку не вимагається отримання згоди від батьків неповнолітніх. Їх згода або, навпаки, заперечення проти реєстрації шлюбу їх неповнолітнім сином або донькою вирішального значення не має. Проте їх позиція по даному питанню повинна бути з’ясована у судовому процесі. Думка батьків може сприяти встановленню дійсних обставин справи, з’ясуванню відповідності надання цього права інтересам неповнолітнього, оскільки ця відповідність – головний критерій задоволення заяви про надання права на шлюб.
Документи, необхідні для отримання права на шлюб неповнолітніми
Для отримання права на шлюб до суду за місцем проживання заявника подається заява про надання права на шлюб.
У заяві про надання права на шлюб необхідно зазначати прізвище, ім’я, по-батькові особи, з якою передбачається реєстрація шлюбу, оскільки надання права на шлюб повинно відповідати інтересам заявника, а встановити це можна лише по відношенню до конкретної особи. Крім того, доцільно у заяві зазначати про те, що не існує обставин, які перешкоджають укладенню шлюбу (кровна спорідненість, усиновлення); що нареченим відомо про сімейний стан один одного і наявність дітей.
До заяви додаються:
-
свідоцтво про народження заявника;
-
копія паспорта заявника;
-
документи, які підтверджують підстави надання права на шлюб: свідоцтво про народження дитини, довідка з медичного закладу про вагітність тощо;
-
квитанція про сплату судового збору або документ, що підтверджує обставини для звільнення від сплати судового збору.
Вартість
Відповідно до частини першої статті 4 Закону України «Про судовий збір» судовий збір за подання до суду заяви у справах окремого провадження справляється фізичною особою 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (станом на 2024 рік - 605,60 грн).