До Всесвітнього дня профілактики остеопорозу

Дата: 23.10.2024 07:49

Фото без описуОстеопороз – це захворювання, яке послаблює наші кістки. Воно робить їх тоншими та менш щільними, ніж вони повинні бути. Люди з остеопорозом набагато частіше зазнають переломів кісток.

Остеопороз призводить до того, що кістки стають настільки крихкими, що падіння або навіть легкі навантаження (нахиляння або кашель) можуть спричинити перелом. Переважно переломи, пов'язані з остеопорозом, виникають у ділянці стегна, зап'ястя або хребта.

❌Остеопороз не має симптомів, як багато інших захворювань. Тому іноді його називають мовчазною хворобою. Найбільш поширений симптом - раптовий перелом кістки (особливо після невеликого падіння або незначного випадку, який зазвичай не завдає шкоди).

☝️Проте при остеопорозі можна помітити деякі зміни у своєму тілі, які свідчать, що ваші кістки втрачають міцність або щільність:

зміни у вашій природній поставі (більше сутулитеся або нахиляєтесь вперед);

задишка (якщо диски у хребті стиснуті достатньо, аби зменшити обсяг легень);

біль у відділі хребта.

Імовірність розвитку остеопорозу частково залежить від того, якої кісткової маси ви досягли в юності.

📈Низка факторів, яка здатна підвищити ймовірність розвитку остеопорозу:

🔆Стать. Жінки набагато схильніші до розвитку остеопорозу, ніж чоловіки.

🔆Вік. Чим старшими ви стаєте, тим вищий ризик розвитку остеопорозу.

🔆Генетика. Якщо у когось з вашої сім'ї був остеопороз або ваші батьки ламали стегно, ви маєте підвищений ризик.

🔆Розмір корпусу. Як правило, чоловіки та жінки з невеликою статурою мають підвищений ризик, адже з віком у них може бути менше кісткової маси.

🔆Статеві гормони. Зниження рівня статевих гормонів призводить до послаблення кісток. Падіння рівня естрогену у жінок у період менопаузи є одним із факторів ризику розвитку остеопорозу. Лікування раку передміхурової залози, що знижує рівень тестостерону у чоловіків та лікування раку молочної залози, що знижує рівень естрогену у жінок, прискорює втрату кісткової маси.

🔆Проблеми із щитоподібною залозою. Надто велика кількість гормонів щитоподібної залози може спричинити втрату кісткової маси. Це може статися, якщо щитоподібна залоза гіперактивна або якщо ви приймаєте занадто багато гормонів для лікування недостатньої активності щитоподібної залози.

🔆Остеопороз також пов'язаний з гіперактивністю паращитоподібних та надниркових залоз.

🔆Низьке споживання кальцію. Нестача кальцію відіграє неабияку роль у розвиткові остеопорозу. Низьке споживання кальцію сприяє зменшенню щільності кісток, ранній втраті кісткової маси та підвищеному ризику переломів.

🔆Розлади харчової поведінки. Суворе обмеження прийому їжі та недостатня вага послаблюють кістки як у чоловіків, так і у жінок.

🔆Тривале використання пероральних або ін'єкційних кортикостероїдних препаратів.

🔆Целіакія, запальне захворювання кишківника, нирок, печінки, рак, ревматоїдний артрит.

🔆Сидячий спосіб життя.

🔆Надмірне вживання алкоголю.

🔆Куріння.

📌Профілактика

✅Дотримуйтесь правильного харчування.

✅Підтримка адекватного рівня кальцію відповідно до віку (добова потреба: діти від 11 до 16 р. - 1000-1200 мг, дорослі до 55 р. - 800-1000 мг, старше 55 р. - 1200 мг, вагітним та годуючим груддю - 1500 мг) та вітаміну Д (добова потреба: новонароджені та малюки до 1 р. - 400 міжнародних одиниць (МО), діти від 1 до 18 р. - 600-800 МО, від 18 до 50 р. - 600-800 МО, після 50 р. 800-1000 МО, вагітним та годуючим груддю - 800-1200 МО).

✅Фізична активність допоможе вам побудувати міцні кістки та уповільнити втрату кісткової маси.

👩‍⚕️Якщо у вас була рання менопауза, ви приймали кортикостероїди протягом декількох місяців поспіль або якщо у когось із ваших батьків був перелом стегна - варто звернутися до лікаря аби проконсультуватися щодо остеопорозу.

World Health Organization (WHO)

World Health Organization Ukraine

Міністерство охорони здоров'я України