ЙОД: його фізіологічна роль?

Дата: 23.10.2024 07:48

Фото без опису📌Основна функція йоду - входження до складу гормонів щитоподібної залози (ЩЗ) і вже через них він впливає на функціональний стан кожної клітини організму людини.

👶🏼Найбільш критичний дефіцит йоду - у пренатальному періоді. До зачаття потрібно зробити аби жінка отримувала достатньо йоду. Інакше можуть бути наслідки у вигляді порушень розумового розвитку та слуху.

‼️Йод важливий до, впродовж та після вагітності. Під час вагітності збільшується потреба на 100-200 мкг. Йод потрібен для плаценти та ЩЗ плоду. Потенційно нестача йоду може бути в жінок, які не вживають молочні продукти.

📎Наслідки антенатального і постнатального дефіциту різні:

🔺Антенатальний - мало що можна зробити, бо відбуваються незворотні зміни

🔺Постнатальний - може бути компенсований шляхом дієтичної саплементацї або вживання фортифікованих продуктів.

❓Причини дефіциту йоду❓

〽️низький рівень споживання та проживання далеко від моря;

〽️відсутня універсальна фортифікація харчових продуктів;

〽️низький рівень споживання селену, заліза, вітаміну А;

〽️домінування зобогенних продуктів (маніока, просо) - не характерне для України.

❓Як запобігти йододефіцитним станам❓

✅Йодовані продукти (сіль, молоко).

✅Дієтичні добавки із вмістом значної дози йоду.

🇺🇦Йодована сіль та молочні продукти - головні джерела йоду в Україні.

🇬🇧Наприклад, у Великобританії молоко є головним джерелом йоду, а не сіль.

👥Якщо говорити про картину популяційного забезпечення йодом, то потрібно визначати концентрацію йоду в сечі дітей шкільного віку. Тоді можна говорити на національному, регіональному та субрегіональному рівнях про те що в нашого населення є дефіцит йоду. Тому питання дефіциту йоду в нашого населення є сумнівним, адже не досліджувалися діти шкільного віку.

Автор презентації: Oleg Shvets

Школа Ендокринології