ТРОМБОЗ: міфи про нього
#Тромбоз (тромботичний синдром) – патологічний стан утворення кров'яних згустків – тромбів всередині судин, як артерій, так і вен, а також всередині порожнин серця. Тромби утворюються з фібрину, тромбоцитів та осідаючих в їх структурах лейкоцитів і еритроцитів, перешкоджаючи вільному кровообігу в судинній системі.
Міф №1: Зазвичай тромбоз виникає тільки в літніх людей.
Ні. Звісно ймовірність утворення тромбів зростає з віком, адже люди 60+ років належать до групи підвищеного ризику, проте існує багато інших чинників, які здатні спричинити тромбоз і в молодих людей: великі та тривалі хірургічні операції (зокрема на органах черевної порожнини чи тазу; заміна колінного або тазостегнового суглобу; тривалий ліжковий режим; використання гормональних контрацептивів або замісної гормональної терапії; вагітність чи нещодавні пологи, які можуть спричинити зміни в системі згортання крові у сторону гіперкоагуляції; малорухливий спосіб життя, тривале сидіння; спадкові чи набуті порушення згортання крові; онкологічні захворювання і хіміотерапія; ожиріння; деякі інші захворювання). Саме тому надважливо контролювати загальний стан здоров’я і своєчасно проходити медичні обстеження.
Міф №2: Тромби утворюються лише в ногах.
Тромбоз глибоких вен (ТГВ) (зазвичай виникає в ногах, але може з’являтися у венах тазу, рук або інших частин тіла) – це найпоширеніший вид тромбозу. Однак тромби здатні утворюватися і в судинах інших органів та частин тіла (у легенях, мозку, серці, органах черевної порожнини, шиї чи навіть очах). Місцерозташування тромбу визначає потенційні ускладнення – тромб у мозку може спричинити інсульт, у серці – інфаркт, а в легенях – тромбоемболію легеневої артерії (ТЕЛА). Тромбози в інших органах можуть призвести до серйозних порушень функцій відповідних систем.
Міф №3: Тромбоз завжди має характерні симптоми.
Зовсім ні! Тромбоз може розвиватися без помітних симптомів і навіть дуже часто люди можуть навіть не підозрювати про його наявність. Тромбоз безсимптомний і в інших частинах тіла (легені, серце або мозок). Коли симптоми все ж з’являються, вони варіюються залежно від місця утворення тромбу: у нозі – викликає біль, набряк, почервоніння або відчуття тепла в ураженій ділянці; у легенях – призводить до раптової задишки, болю у грудях, прискореного серцебиття або навіть втрати свідомості; у серці чи мозку – спричиняють інфаркт або інсульт. Важливо пам’ятати про індивідуальні фактори ризику і своєчасно проходити медичні обстеження.
Міф №4: Про тромб людина дізнається лише тоді, як він відривається.
Тромбоз можна діагностувати задовго до того, як відірвався тромб або як він спричинив серйозні ускладнення. Для цього використовуються різні методи. Насамперед – візуальний огляд у лікаря, де він переглядає, чи немає можливих ознак тромбозу (набряк, почервоніння чи біль у ділянці, де може бути тромб). Основні інструменти для точного виявлення тромбів – доплерографія та компресійне УЗД, які допомагають оцінити кровообіг і візуалізувати тромб. Окрім того, важливу роль у діагностиці також відіграють лабораторні аналізи (загальний аналіз крові та аналіз на D-димер). Аби оцінити стан легеневих судин і виявити тромбоемболію легеневої артерії, застосовують вентиляційно-перфузійне сканування (V/Q-сканування) та магнітно-резонансну ангіографію (МРА) легень. Коли необхідно детальніше оцінити прохідність судин і виявити тромби – застосовують КТ-ангіографію.
Міф №5: Тромбоз переважно з’являється внаслідок фізичних навантажень.
Такий різновид тромбозу це доволі рідкісне явище, яке зазвичай пов’язане з певними обставинами (зокрема у спортсменів, які піднімають велику вагу, може виникати тромбоз глибоких вен верхніх кінцівок – синдром Педжета-Шреттера). Тромбоз внаслідок фізичних навантажень розвивається через надмірний тиск на вени плечової зони під час інтенсивних фізичних навантажень або повторюваних рухів, що стискають судини. Найчастіше він виникає, якщо є інші фактори ризику: травми або мікротравми вен, що можуть виникати через механічне навантаження; компресія вен під час підняття важких предметів, що перешкоджає нормальному кровотоку; зневоднення під час інтенсивних тренувань, яке сприяє згущенню крові. Помірні та регулярні фізичні навантаження навпаки покращують циркуляцію крові, а також знижують ризик утворення тромбів.
Міф №6: Тромбоз – це у 100% випадків смертельний вирок.
Тромбоз справді є головною причиною багатьох інфарктів, інсультів та тромбоемболії. Проте він не є вироком, якщо вчасно його діагностувати і вжити належних заходів. Завдяки сучасним методам діагностики і лікування тромбоз можна ефективно лікувати, а більшість пацієнтів, які мають це захворювання, можуть уникнути ускладнень і житимуть повноцінним життям.
Global Medical Knowledge Alliance