Новослобідська громада
Конотопський район Сумської області

У бібліотеках-філіях комунального закладу «Новослобідська публічна бібліотека » для мешканців громади тривають новорічні заходи із циклу «Дивосвіт зимових свят».

Дата: 02.01.2025 11:25
Кількість переглядів: 36

Фото без описуУ бібліотеках-філіях комунального закладу «Новослобідська публічна бібліотека » для мешканців громади тривають новорічні заходи із циклу «Дивосвіт зимових свят».

Бібліотекарі для своїх користувачів створили святкову атмосферу: оформили фотозони, провели майстер-клас з виготовлення сніжинки, провели народознавчі години де присутні дізнались про традиції святкування Щедрого вечора та пройшовшись вулицями сіл привітали своїх мешканців українськими щедрівками.🎶✨❄️

✨Щедрий вечір – давнє українське народне свято, переддень Нового року. На Щедрий вечір проводжають минулий рік, супроводжуючи його обрядом щедрування.

✨Щедрування – давній український звичай новорічних обходів, під час яких групи щедрувальників піснями славлять господарів, бажають їм здоров'я і достатку, за що отримують винагороду.

✨Співають щедрівки – старовинні українські обрядові новорічні пісні. Те, що щедрівки є творами народного фольклору, помітно по їх текстах. Наприклад, у багатьох щедрівках згадуються птахи, які прилетіли з вирію після зимівлі. Це вказує на те, що щедрувати ходили ще за часів Київської Русі, коли Новий рік святкували навесні.

❗Щедрівки, як і колядки, величають господаря, господиню та їхню родину, зичать достатку, багатого врожаю, приплдоду худоби, доброго роїння бджіл.

Щедрувати заведено розпочинати з настанням темряви, бо щедрівки стають своєрідним захистом будинку і його господарів.

Звечора до півночі щедрувальники обходять оселі. Перед початком щедрівки у господаря будинку потрібно запитати дозволу.

Щедрують переважно дівчата. А парубоцькі гурти «водять Меланку». Хлопці, вбрані у Меланку й Василя, Цигана, Смерть, Козу та інших персонажів, висловлюють добрі побажання, веселять піснями, танцями, жартівливими сценками.

Кожна щедрівка має неодмінний приспів: «Щедрий вечір, добрий вечір, добрим людям на весь вечір».

🥣Зранку цього дня господині готують другу обрядову кутю – щедру.

🥞Крім того, печуть млинці, пироги з сиром, варять вареники, щоб було чим гостити щедрувальників.

На столі цього вечора також буде і скоромне – ковбаси, холодець, шинка. В цей вечір за столом збирається вся родина. В Україні на Щедрий Вечір батько ховається від дітей за пирогами - символом щедрості та багатства.

Крім щедрування Щедрий вечір має багато інших традицій. Цього дня українці влаштовували ярмарки, грали та бавилися, розводили багаття.

💖Найзнаменитіша українська щедрівка - «Щедрик».

Вона отримала всесвітню популярність у музичній обробці Миколи Леонтовича.

Над її обробкою композитор працював майже все життя.

Органічно поєднавши прийоми народного багатоголосся з досягненням класичної поліфонії, композитор домігся того, що кожен голос відіграє цілком самостійну роль, відтворюючи найтонші зміни настрою в пісні, подаючи кожен художній образ у граничному завершенні.

Уперше «Щедрика» виконав 7 січня 1917 р. (25 грудня 1916 р. за ст. ст.) хор Олександра Кошиця у Київському університеті Святого Володимира (нині Університет ім. Т. Шевченка) в залі Київського купецького зібрання (нині – приміщення Національної філармонії України). Виконання твору принесло великий успіх у музичних колах і серед широкої публіки.

11 травня 1919 р. – дата європейської прем’єри «Щедрика» у Празі (Narodni divadlo) у виконанні Української Республіканської Капели Олександра Кошиця

5 жовтня 1922 р. «Щедрик» був уперше виконаний на концерті в Карнегі Холі (Carnegie Hall) в Нью-Йорку хором О. Кошиця. Тоді ж у США було зроблено перший аудіозапис «Щедрика» у виконанні цього хору.

🎬Композицію можна почути у фільмах “Сам удома”, “Міцний горішок 2”, сатиричних мультсеріалах “Сімпсони”, “Південний Парк” і “Гріфіни”.

🔱🎶Український "Щедрик":

Щедрик, щедрик, щедрівочка,

Прилетіла ластівочка,

Стала собі щебетати,

Господаря викликати:

- Вийди, вийди, господарю,

Подивися на кошару,

Там овечки покотились,

А ягнички народились.

В тебе товар весь хороший,

Будеш мати мірку грошей.

Хоч не гроші, то полова,

В тебе жінка чорноброва.

Щедрик, щедрик, щедрівочка,

Прилетіла ластівочка.

✨✨✨✨✨✨✨✨✨✨

Щасливих свят! Щасливого Щедрого вечора! Божої благодаті та миру, успіхів та щастя вашим родинам! У цей вечір заведено зичити щедрості, тож ми бажаємо щедрості вашому серцю, щедрості вашому дому та щедрості з боку долі! Нехай вас оминають негаразди, а добробут панує.💖



« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування: Чи подобається вам наш сайт?

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь