Вірус папіломи людини
#Вірус_папіломи_людини (ВПЛ) – це збірна назва ДНК-вірусів, що мають здатність до реплікації в людському організмі. Наразі визначено більше ніж 120 типів ВПЛ, мінімум 14 з яких можуть викликати злоякісні новоутворення будь-якої ділянки тіла (від ротоглотки до генітального тракту).
За даними CDC, ВПЛ – це найбільш поширена інфекція, що передається статевим шляхом. У деяких випадках генітальна ВПЛ-інфекція може не викликати жодних проблем зі здоров'ям, однак деякі типи ВПЛ здатні призвести до розвитку різних захворювань.
Вірус, що викликає інфекцію ВПЛ, передається через шкірний контакт. Більшість людей інфікуються генітальним ВПЛ під час прямого статевого контакту (вагінальний, анальний та оральний секс). Проте, оскільки ВПЛ – це шкірна інфекція не завжди потрібен статевий акт. Багато інфікованих людей ВПЛ навіть не підозрюють про свою хворобу. Також можлива наявність кількох типів ВПЛ. У поодиноких випадках мати з ВПЛ може передати вірус дитині під час пологів.
Симптоми ВПЛ
Відповідно до даних CDC, 90% інфекцій ВПЛ проходять самі по собі протягом 2 років. Коли вірус не проходить сам собою, він здатен спричинити серйозні проблеми зі здоров'ям: генітальні бородавки та бородавки у горлі, рак шийки матки та інші види раку геніталій, голови, шиї та горла.
ВПЛ у жінок
У багатьох жінок, інфікованих ВПЛ, немає жодних симптомів та інфекція проходить, не викликаючи жодних проблем зі здоров'ям. Деякі жінки можуть помітити, що у них є генітальні бородавки, які можуть з'явитися у піхві, в області ануса, а також на шийці матки чи вульві. Якщо ви помітили якісь незрозумілі шишки або новоутворення в області геніталій, запишіться на прийом до лікаря. Деякі штами ВПЛ можуть викликати рак шийки матки або рак піхви, ануса чи горла. Регулярний скринінг здатен допомогти виявити зміни, пов'язані з раком шийки матки у жінок.
ВПЛ у чоловіків
Багато чоловіків інфікованих ВПЛ, не мають симптомів, хоча в деяких можуть розвинутися гострі кондиломи. Якщо ви помітили будь-які незвичайні шишки або пошкодження на статевому члені, мошонці або анусі, зверніться до лікаря. Деякі штами ВПЛ можуть викликати у чоловіків рак статевого члена, анального каналу та горла. Деякі чоловіки можуть бути більш схильні до ризику розвитку раку, пов'язаного з ВПЛ (чоловіків, які займаються анальним сексом та, хто має з ослаблену імунну систему).
Єдиний ефективний метод, аби захиститися від ВПЛ – вакцинація! В Україні вакцинація проти ВПЛ наразі не входить до Календаря профілактичних щеплень, але є рекомендованою.
Коли та кому слід робити щеплення:
Дівчата та хлопці – 2 дози віком 9-14 років до початку статевого життя.
Люди, які живуть із ВІЛ – 3 дози вакцини.
Однак, вакцинація проти ВПЛ рекомендована не всім дорослим старше 26 років, адже у цьому віці вона може бути не такою ефективною. Після консультації з лікарем дорослі у віці від 27 до 45 р. також можуть зробити щеплення.
Після введення вакцини проти ВПЛ ви можете відчути біль або набряк на місці введення уколу, лихоманку, запаморочення/непритомність, головний біль/відчуття втоми, нудоту, біль у м’язах/суглобах.
Аби уникнути непритомностей або травм, підліткам під час вакцинації та протягом 15 хв. після уколу рекомендовано посидіти або полежати.
World Health Organization (WHO)
World Health Organization Ukraine
Міністерство охорони здоров'я України
Healthline
ГО "Батьки за вакцинацію"
Національний портал з імунізації