ДО УВАГИ НАСЕЛЕННЯ ГРОМАДИ
Гострі респіраторні вірусні інфекції - це велика група гострих вірусних захворювань, які характеризуються повітряно-крапельним шляхом передачі та переважним ураженням дихальних шляхів.
В цілому, ГРВІ в структурі інфекційних захворювань посідають перше місце. При цьому на грип припадає 12-15%. В епідемічний сезон за короткий період часу (4-6 тижнів) ці недуги охоплюють біля 85% населення. Близько половини з них – діти.
Джерелом інфекції є хвора людина. Шлях передачі інфекції – повітряно-крапельний. Масовому поширенню грипу сприяють хворі на легкі форми, особливо ті, хто недбало ставиться до свого здоров’я і до небезпеки зараження оточуючих. З краплинами слизу із дихальних шляхів під час кашлю, чихання, розмови вірус може розсіюватися на кілька метрів від хворого.
Основними симптомами грипу є: гострий початок з ознобом, швидким підвищенням температури тіла до 38,5-40,0 0С, головний біль(переважно в лобній ділянці, надбрівних дугах, при рухах очних яблук), сильний біль в м’язах та суглобах, виражена слабкість. Ці та інші симптоми інтоксикації змушують хворого злягти в ліжко. Відмічається сухій болісний кашель, відчуття печії та подряпування за грудиною, закладеність носа
Ознаками, які насторожують, являються:
задишка, відчуття утрудненого дихання, прискорене дихання, синюшний відтінок шкіри, втягнення міжреберних проміжків під час дихання, кровохаркання.
Якщо Ви помітили у себе чи своїх родичів симптоми ГРВІ, максимально обмежте контакт з оточуючими та зверніться до лікаря!
При перших ознаках гострої респіраторної інфекції необхідно звернутись до сімейного лікаря (або терапевта, педіатра) який призначить відповідне лікування або направить до стаціонару. Госпіталізації підлягають хворі з тяжкими формами захворювання, особи з підвищеним ризиком виникнення ускладнень, при неможливості ізоляції хворого в амбулаторних умовах, особи, що постійно проживають у закритих колективах.
Для попередження зараження на гострі респіраторні вірусні інфекції та грип необхідно:
уникати контакту з особами, що мають прояви грипозної інфекції;
обмежити відвідини місць великого скупчення людей;
часто провітрювати приміщення;
часто мити руки з милом, протирати спиртвмісними серветками;
прагнути не торкатися очей, носа та рота немитими руками;
уникати обіймів, поцілунків і рукостискань;
прикривати ніс і рот при чханні або кашлі носовою серветкою;
зволожувати слизову оболонку порожнини носа сольовими розчинами (но-соль, аквамакс, салін та інші – згідно інструкції);
Найефективніший спосіб вберегтися від сезонного грипу - щорічна вакцинація. Імунітет після введення вакцини формується орієнтовно через 2 тижня. Тривалість поствакцинального імунітету варіює, проте, як правило, становить 6 - 12 місяців. Але потрібно пам’ятати, що вакцина проти грипу не захищає від інших ГРВІ. Вакцину можна придбати у аптечній мережі.
Переваги вакцинації:
ймовірність тяжкого перебігу захворювання та ускладнень зменшується на 60%; ймовірність смертельних випадків зменшується на 80%; частота госпіталізацій зменшується приблизно на 50%.
Передусім, щеплення рекомендоване людям, які входять до груп ризику:
медпрацівникам; вчителям; дітям віком до п’яти років; вагітним; людям, віком від 60-65 років; пацієнтам із хронічними захворюваннями; усім, хто працює в місцях скупчення людей.
Щоб пройти вакцинацію, необхідно звернутись до свого сімейного лікаря, терапевта чи педіатра в амбулаторію. Лікар огляне Вас, визначить, чи немає протипоказань, та дасть поради щодо вакцинації.
Якщо ви захворіли - негайно зверніться до лікаря та не займайтеся самолікуванням