Що таке анафілаксія
#Анафілаксія – це тяжка, загрозлива для життя алергічна реакція, яка дуже швидко починається, супроводжується порушенням дихання та кровообігу, ураженням шкіри та слизових оболонок.
Анафілаксію спричиняє підвищена чутливість організму людини та деяких тварин на повторне надходження чужорідних речовин, здебільшого білкової природи, що діють як антигени.
Це явище відкрив французький фізіолог Шарль Робер Ріше, вивчаючи отруйні властивості морських тварин. У 2013 р. за роботу, присвячену анафілаксії, йому було присуджено Нобелівську премію з фізіології та медицини. Вчений розробив специфічні діагностичні проби для виявлення реакцій гіперчутливості.
Патогенез пов’язаний із виділенням у тканинах у відповідь на надходження антигену високомолекулярних сполук, таких як гістамін – медіатор запалення, переміщенням рідини з капілярів у навколишні тканини, що супроводжується гіпоксією. Крайнім ступенем анафілаксії є #анафілактичний_шок. Основними тригерами або пусковим механізмом анафілаксії є харчові продукти, лікарські засоби, отрута перетинчастокрилих комах. У 20% тригер ідентифікувати неможливо.
Симптоми анафілаксії:
непритомність, різке зниження кров’яного тиску, аритмія, біль у грудній клітці;
свербіж губ, язика та піднебіння, проблеми з ковтанням, мовленням;
набряк губ, язика, ротоглотки, гортані, бронхоспазм, кашель, хрипи, обструкція або перекриття верхніх дихальних шляхів;
закладеність носа, риніт,
почервоніння очей, сльозотеча;
біль у животі, посилена перистальтика, нудота, блювання, діарея;
дифузне почервоніння та набряк шкіри, тканин орбіти ока;
кропив’янка, свербіж.
У пацієнтів з анафілаксією слід негайно оцінити прохідність дихальних шляхів, функцію дихання, кровообігу, викликати швидку допомогу за номером 103, по можливості видалити дію тригеру. В основі лікування – повернення рідини з міжклітинного простору в судинне русло.
Швидке розпізнавання анафілаксії, своєчасне надання допомоги забезпечують протишоковий ефект. Зменшення набряків сприяє покращенню мікроциркуляції та кровопостачання тканин, нормалізації водно-електролітного балансу
Міністерство охорони здоров'я України