Тимчасові рекомендації щодо безпечного поводження з тілами померлих осіб з підозрою або підтвердженням коронавірусної хвороби (COVID-19)
Ці тимчасові рекомендації розроблені на підставі технічного звіту Європейського центру профілактики та контролю захворювань та Тимчасового керівництва Всесвітньої організації охорони здоров’я «Профілактика та інфекційний контроль безпечного поводження з тілом особи, яка померла від COVID-19» у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVTD-19) та зростанням кількості летальних випадків внаслідок поширення хвороби.
Потенційний ризик передачі SARS-CoV-2 через контакт з тілами померлих осіб з підозрою або підтвердженим випадком коронавірусної хвороби (COVID-19) вважається низьким і може бути пов'язаний:
з прямим контактом із тілом померлої особи або фізіологічними рідинами, в яких присутній вірус SARS-CoV-2;
з прямим контактом із забрудненими об’єктами.
Особи, які безпосередньо контактують з тілами померлих від коронавірусної хвороби (COVID-19) осіб (підозра або підтверджений випадок), повинні використовувати засоби індивідуального захисту для уникнення ризику інфікування через контакт з фізіологічними рідинами хворого, контамінованими поверхнями та предметами. Мінімальний набір засобів індивідуального захисту: рукавички та водостійкий ізоляційний халат із довгими рукавами. Додатково рекомендовано використовувати медичну маску, окуляри або захисний щиток та шапочку медичну одноразову.
Процедури, які сприяють виникненню аерозольної суспензії або дії, які можуть призвести до виникнення бризок під час розтину, становлять високий ризик передачі SARS-CoV-2, тому працівники, які їх проводять, повинні використовувати наступні засоби індивідуального захисту: водостійкий ізоляційний халат з довгими рукавами або комбінезон, окуляри або захисний щиток, респіратори з класом захисту не нижче FFP2, шапочка медична одноразова.
Заходи з підготовки тіла померлої особи до поховання повинні виконуватися з використанням відповідних стандартних заходів безпеки та засобів індивідуального захисту, що дозволяють уникнути ризику інфікування через контакт.
Медичні працівники повинні ознайомити осіб, які беруть участь в ритуальних діях, що передбачають контакт із тілом (наприклад, члени сім'ї та/або близькі люди та/або представники релігійних організацій) із стандартними заходами безпеки та правилами використання засобів індивідуального захисту. Кількість таких осіб повинна бути зведена до мінімуму.
Підготовка тіла померлої особи до транспортування до патологоанатомічного відділення або моргу:
працівники закладу охорони здоров’я, відповідальні за підготовку тіла до транспортування, повинні використовувати засоби індивідуального захисту, які унеможливлюють можливість інфікування через контакт з фізіологічними рідинами хворого, контамінованими предметами;
у разі наявності ризику утворення бризок від рідин тіла або виділень, персонал повинен використовувати засоби індивідуального захисту: водостійкий ізоляційний халат з довгими рукавами або комбінезон, окуляри або захисний щиток, респіратори з класом захисту не нижче FFP2, шапочка медична одноразова;
необхідно звести до мінімуму контакт з тілом померлої особи і його переміщення. Тіло померлої особи необхідно накрити тканиною і транспортувати його в патологоанатомічне відділення або морг в найкоротший строк.
Прибирання приміщення, де перебувала померла особа:
рекомендується звичайне прибирання приміщень з подальшим проведенням заключної дезінфекції. Працівники, які проводять прибирання та заключну дезінфекцію, повинні використовувати дезінфікуючі засоби, які зареєстровані відповідно до законодавства та мають чинне Свідоцтво про державну реєстрацію;
особливості проведення заключної дезінфекції при коронавірусній хворобі (COVID-19):
Об’єкт дезінфекції
15:33 17.03.2021